Lekarze z poznańskiej kliniki przeprowadzą bezpłatne badania laryngologiczne w wielkopolskich firmach
Bezpłatne badania laryngologiczne przeprowadzą w siedzibach wielkopolskich firm lekarze ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu. Przedsięwzięcie ma pomóc w szybkim rozpoznawaniu nowotworów głowy i szyi.
To druga edycja akcji, w pierwszej przebadano ponad 700 osób, pracowników 14 przedsiębiorstw. Jak poinformowała koordynator ds. programów profilaktycznych i przesiewowych poznańskiego szpitala Katarzyna Kukawska, zaliczające się do grupy chorób z dziedziny laryngologii nowotwory głowy i szyi stanowią w Polsce około 6 proc. nowotworów i są przyczyną około 5 proc. zgonów z powodu choroby nowotworowej.
>>> Sprzęt ze szpitala w Poznaniu trafi do Libanu
Czynniki środowiskowe i niezdrowy styl życia
Wyjaśniła, że nowotwory takie są związane z czynnikami środowiskowymi i stylem życia, szczególnie z paleniem tytoniu, piciem alkoholu, promieniowaniem UV i szkodliwym warunkami pracy oraz z zakażeniem wirusem HPV.
Postępowanie diagnostyczne w ramach prowadzonej akcji prozdrowotnej obejmuje wywiad i badanie przedmiotowe z oceną nosa, gardła, uszu, krtani, szyi – w tym węzłów chłonnych. Badania przeprowadzone będą na terenie przedsiębiorstw.
Ogłoszoną w 2019 roku I edycję przedsięwzięcia przerwała pandemia, ostatecznie badania w biorących udział w akcji firmach udało się ukończyć. Kukawska podała, że w 14 wielkopolskich przedsiębiorstwach przebadano w sumie 710 pracowników. Znaczny odsetek skierowano do uzupełnienia diagnostyki.
„Projekt dowiódł, że działania prozdrowotne to nie koszt, a inwestycja. Inicjatywa ta bowiem miała korzystny wpływ nie tylko na wizerunek firmy i poprawę relacji w przedsiębiorstwie, ale również na jego ogólną sytuację ekonomiczną. Również promowanie zasad zdrowego stylu życia podniosło motywację i zaangażowanie pracownika w wykonywane obowiązki. Badania wpłynęły na zmniejszenie odsetka absencji chorobowych” – zaznaczyła Kukawska.
Nowotwory głowy i szyi to nowotwory zlokalizowane w obrębie jamy nosowej i ustnej, języka, gardła, krtani, ślinianek, zatok oraz ucha. Eksperci podkreślają, że ich objawy nie są charakterystyczne, a pierwsze symptomy mogą przypominać zwykłe przeziębienie. Z tego powodu w początkowym stadium choroby te są rzadko rozpoznawane.
II edycja akcji prozdrowotnej „Pracodawca dbający o zdrowie pracowników” jest inicjatywą kierownika Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej prof. Małgorzaty Wierzbickiej. Przedsięwzięcie objął patronatem prezydent Poznania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |