Licheń: dzień dziękczynienia za Zgromadzenie Księży Marianów
Podczas Eucharystii, która odbyła się 17 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, pielgrzymi dziękowali za powołanie i posługę Zgromadzenia Księży Marianów na całym świecie. Okazją do wyrażenia wdzięczności za działalność braci i księży marianów była 322. rocznica śmierci świętego założyciela zgromadzenia – św. o. Stanisława Papczyńskiego.
Przybyli pielgrzymi prosili również o Boże miłosierdzie dla ofiar i agresorów w 84. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Południowej Mszy św. w bazylice licheńskiej przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium.
W głoszonej homilii duchowny przytoczył wciąż aktualne słowa o. Papczyńskiego, który już ponad 300 lat temu zachęcał do modlitwy za nieprzyjaciół Boga i Kościoła oraz przebaczenia. Kapłan podkreślił w odniesieniu do Ewangelii, że pierwszym krokiem do przebaczenia jest doświadczenie Bożego miłosierdzia w sercu. – Nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie. Żyjemy dla Pana i umieramy dla Pana. Brak wybaczenia to przejaw pychy – mówił i zachęcał, by o pomoc prosić Matkę Bożą, która nie złorzeczyła, stojąc pod krzyżem, na którym umierał jej Syn, ale zawierzyła się całkowicie Bogu.
>>> Licheń: XIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich [+GALERIA]
Po Mszy wierni przeszli w procesji do kaplicy św. Stanisława Papczyńskiego, gdzie złożono kwiaty przy relikwiach świętego założyciela zgromadzenia, odśpiewano hymn mariański oraz odmówiono modlitwę. We Mszy św. uczestniczył Sanktuaryjny Kwintet Dęty.
Ks. Tomasz Sekulski MIC, wikariusz prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów, zaznaczył, że w rocznicę śmierci o. Papczyńskiego, akcentowana jest opatrzność Boża, bo takie wezwanie nosi polska prowincja Zgromadzenia Księży Marianów. – Ważną rolą naszego zgromadzenia jest przypominanie o działaniu Bożej opatrzności w naszym życiu, życiu Kościoła i ojczyzny. Czasem łatwo zwątpić, że jesteśmy w Bożych rękach. Św. ojciec Stanisław, który powoływał zgromadzenie do istnienia, był przekonany, że jego życie i losy zgromadzenia, są pod Bożą opieką – stwierdził.
Pani Barbara Głowacka podzieliła się świadectwem, że przez posługę marianina w Grudziądzu po raz pierwszy poczuła Bożą miłość podczas sakramentu pokuty i pojednania. – Wracałam z tej spowiedzi z płaczem radości, to było dotknięcie Ducha Świętego. Pierwsze rekolekcje odbyłam w lipcu 1986 r. w Stoczku Klasztornym, gdzie posługują księża marianie. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez Boga, moje nawrócenie zawdzięczam księżom marianom, mam za co dziękować – przyznała.
W 1670 roku św. Stanisław odczuł przynaglenie do założenia zakonu poświęconego szerzeniu czci Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. Zgromadzenie Księży Marianów jest szczególnie wezwane do zgłębiania tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i szerzenia kultu maryjnego, do modlitwy za zmarłych oraz apostolatu, czyli działalności duszpasterskiej, misyjnej i pomocowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |