Licheń: Ogólnopolska Pielgrzymka NSZZ „Solidarność” [+GALERIA]
„Z Maryją we wspólnocie Kościoła” to hasło XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej, która odbyła się w dniach 20-21 kwietnia. Niedzielnej Mszy Świętej w bazylice licheńskiej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.
Hasło tegorocznej pielgrzymki oddaje ducha wspólnoty i chrześcijańskie wartości, za którymi „Solidarność” stara się podążać. „Jako Solidarność staramy się być wierni naszym chrześcijańskim fundamentom oraz katolickiej nauce społecznej Kościoła. To ona stawia człowieka w centrum” pisał w liście skierowanym do uczestników pielgrzymki Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W 2024 roku przypada 40-ta rocznica śmierci męczeńskiej bł. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”. „Przykład jego życia, ale również jego nauczanie, które wciąż mamy w pamięci, to walka o wolność człowieka. To bł. ks. Jerzy Popiełuszko mówił, że wolność jest naszym podstawowym prawem”.
>>> Licheń: 153. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza
Pielgrzymkę tradycyjnie rozpoczęła droga krzyżowa odprawiona pod gołym niebem. Nabożeństwu w sobotni wieczór przewodniczył ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. Przed niedzielną Mszą Świętą do bazyliki licheńskiej wprowadzono ponad 70 pocztów sztandarowych. W procesji rozpoczynającej liturgię wniesiono relikwie bł. Jerzego Popiełuszki, patrona Solidarności.
W wygłoszonej homilii abp Wojciech Polak porównał dwa sposoby pracy i życia, do których nawiązuje odczytywana dziś w kościołach Ewangelia. Są to postawy pasterza i najemnika. Przypomniał, że to praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. W innym przypadku może ona stać się czymś nieludzkim, przybrać formę wyzysku i niesprawiedliwości, budzić poczucie wykorzystywania.
Społeczna nauka Kościoła przypomina, jak istotne jest kształtowanie świadomości społecznej ludzi pracy, by czuli się częścią aktywną całego dzieła gospodarczego oraz uczestnikami budowania powszechnego dobra wspólnego. Prymas Polski podkreślił, że gdy praca stawia w centrum człowieka, pozwala mu się realizować, żyć w braterstwie i ulepszać świat. Tylko taka praca buduje społeczeństwo i przyczynia się do dobra nas wszystkich. Taka forma współpracy jest przejawem miłości obywatelskiej.
Metropolita gnieźnieński przypomniał stwierdzenie św. Jana Pawła, że solidarność to brzemię niesione razem. Porównał ją do postawy Chrystusa, który jako Dobry Pasterz uczy, jak oddawać życie za drugiego, jak przekraczać mur egoizmu. – Solidarność to obecność, to bycie przy drugim, znajomość spraw i problemów ludzi pracy, konkretnego człowieka, jego zmagań, leków, nadziei, to życie wprost darowane dla drugiego, odważnie i bez lęku – mówił abp Polak.
>>> Licheń: Niedziela Biblijna. Słowo Boże instrukcją życia [+GALERIA]
Po uroczystej Mszy Świętej uczestnicy pielgrzymki udali się wraz z pocztami sztandarowymi pod znajdujący się nieopodal bazyliki pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”. Przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy odśpiewali hymn narodowy i złożyli pod pomnikami kwiaty.
– Solidarność jest teraz potrzebna. To trudny czas dla pracowników – mówił Maciej Kłosiński – zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W krótkim przemówieniu podkreślił, że ks. Popiełuszko był jednym z największych autorytetów moralnych współczesnego świata. – Jako NSZZ „Solidarność” czujemy się strażnikiem pamięci o księdzu Jerzym.
Galeria (10 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |