Diego Delso, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54425107

Licheń: sołtysi i środowiska wiejskie pielgrzymowali do Maryi

„Polska wieś potrzebuje Pana Boga” powiedział podczas homilii ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium w trakcie XXIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Bożej Licheńskiej.

Duchowny podkreślił rolę sołtysów, którzy mają ogromny wkład w budowanie lokalnej społeczności, dlatego, że są najbliżej ludzi polskiej wsi.

>>> Prymas Polski do rolników: nikt nie jest samowystarczalny

Tylko Bóg jest sprawcą szczęścia

Podczas pielgrzymki obecni byli przedstawiciele władz państwowych i stowarzyszeń lokalnych. W homilii ks. Janusz Kumala powiedział, że pielgrzymka Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów do Lichenia to wiele lat dawania świadectwa o tym, że Polska wieś potrzebuje Pana Boga.

– „Te minione lata były różne. Byliśmy świadkami wielu przemian. Także na wsi. Czasami były one trudne, bolesne, wymagające zaangażowania, cierpliwości, wytrwałości. One wpisały się w dzieje naszego życia, które wymaga od nas trudu, wysiłku i poświęcenia. Bo kochamy naszą wieś, nasze środowisko i zabiegamy o to, aby wszystkim żyło się lepiej, byśmy czuli się szczęśliwi”.

Marianin podkreślił, że jeśli troska o dobro wspólne wypływa prosto z serca to jest to dobry kierunek dla polskiej wsi i naszej Ojczyzny. – „Ważna jest wewnętrzna motywacja płynąca z obecności Boga w sercu, zawierzeniu siebie Jemu. Tylko Bóg sprawia, że dziś możemy odczuwać radość i szczęście. I tylko przyszłość związana z Panem Bogiem może być szczęśliwa”.

„W Licheniu polska wieś nabiera sił”

Kaznodzieja wskazał na niebezpieczeństwo utraty i oderwania od Pana Boga. Mówił, że obecność ludzi polskiej wsi w licheńskiej bazylice pokazuje na chęć nabrania sił duchowych i przeciwstawieniu się temu zagrożeniu.

>>>Czy ślady stóp Maryi w Licheniu są prawdziwe?

Cytując bpa Romana Andrzejewskiego, wieloletniego krajowego duszpasterza rolników, ks. Kumala powiedział, że Licheń jest miejscem duchowego i moralnego odrodzenia polskiej wsi. – „W Licheniu polska wieś nabiera sił, umacnia się, odradza w swoim życiu duchowym, aby wypełniać swoje obowiązki, aby dawać świadectwo o Bogu, który jest w naszym sercu”.

Marianin zachęcał, abyśmy – w wypełnianiu naszych obowiązków – uczyli się postawy służby, wpatrując się w przykład Matki Bożej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze