Fot. Robert Adamczyk/BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ

Licheń: uroczystości związane ze 161. rocznicą Powstania Styczniowego [+GALERIA]

W przypadającą dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w licheńskiej bazylice modlono się w intencji Ojczyzny i osób, które oddały życie w jej obronie. Okazją były obchody 161. rocznicy Powstania Styczniowego na ziemi konińskiej i na Kujawach.

Podczas uroczystej sumy o godz. 12.00 sprawowanej przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, w nawach świątyni wierni mogli zobaczyć biało-czerwoną flagę o wyjątkowych rozmiarach. Jak wyjaśnił Andrzej Obalski, organizator obchodów, jej długość ma symboliczny wymiar. – W tym roku uczestnicy uroczystości odwiedzili 8 pól bitewnych związanych z Powstaniem Styczniowym na ziemi konińskiej. Centralne uroczystości odbyły się w licheńskim sanktuarium, a naszym symbolem jest flaga narodowa o długości 161 metrów. Odnosi się ona do liczby lat, które upłynęły od wybuchu Powstania Styczniowego. Pan Obalski dodał, iż pragnieniem organizatorów jest to, aby w przyszłym roku przedsięwzięcie przybrało ogólnokrajową rangę.

Fot. Robert Adamczyk/BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ

Południowej Eucharystii w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium. Marianin podkreślił, że Licheń jest miejscem, gdzie można dostrzec liczne akcenty patriotyczne, a jednym z nich jest pomnik ku czci osób, które wałczyły i oddały życie podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku.

– W licheńskim sanktuarium staramy się upamiętniać ludzi, którzy mieli dalekowzroczne plany, dla których ważna była Ojczyzna. Dziś spotykamy się i modlimy za wszystkich, którzy wyznają, że ta okazała flaga, to ich wspólny znak – powiedział ksiądz kustosz.

Po zakończonej mszy św. uczestnicy, podążając za białoczerwoną flagą niesioną przez harcerzy i wolontariuszy. Udali się pod pomnik upamiętniający powstańców styczniowych, znajdujący się w starej części licheńskiego sanktuarium, nieopodal kościoła parafialnego pw. św. Doroty. Tam oddano część poległym w obronie naszego kraju. Obecni w Licheniu przedstawiciele samorządu, złożyli kwiaty. Byli wśród nich: Katarzyna Fryza, starosta powiatu konińskiego i Żanetta Matlewska, przewodnicząca Rady Powiatu Konińskiego, a także Piotr Maciejewski, burmistrz miasta i gminy Ślesin wraz z Piotrem Kaczmarkiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Ślesin.

Fot. Robert Adamczyk/BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ

Katarzyna Fryza, starosta powiatu konińskiego podkreśliła, że Powstanie Styczniowe miało wyjątkowy wymiar i należy o nim pamiętać:

– Wszystkie uroczystości, w których podkreślamy, jak ważna jest dla nas walka o wolność naszej Ojczyzny, utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy społeczeństwem wartościowym. Zwłaszcza w tym pędzącym świecie warto zatrzymać się na moment i pamiętać o naszych przodkach, o ludziach, którzy poświecili swoje życie dla dobra naszego narodu – zaznaczyła.

Za zakończeniu licheńskiej części uroczystości uczestnicy udali się do Ignacewa, a następnie do Ślesina.

Prezentowana flaga narodowa o symbolicznej długości 161 metrów jest częścią flagi zaprojektowanej i skonstruowanej przez Andrzeja Obalskiego o docelowej długości 1057 metrów (czas trwania Państwa Polskiego). Flaga szyta jest przez Zakład Pracy Chronionej Fundacji Mielnica.

Galeria (22 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze