List pasterski Metropolity Częstochowskiego o obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie
O odnowienie i rozwój pobożności eucharystycznej zaapelował do wspólnot parafialnych archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w liście pasterski zatytułowanym „Ja Jestem”.
List zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji w niedzielę 4 czerwca.
Metropolita częstochowski przypomina, że to Bóg pierwszy nas umiłował. „Pana Boga mamy miłować ponieważ On pierwszy nas umiłował. Miłość Boga do każdego człowieka przejawia się najpierw w akcie stworzenia. Nasze życie zatem nie jest tylko owocem ludzkiej miłości naszych rodziców, ale przede wszystkim dziełem miłującego Boga. On stworzył nas na Swój obraz i podobieństwo, obdarzając nieśmiertelną duszą, rozumem i wolną wolą” – napisał abp Depo.
Abp Depo wskazał, że Eucharystia to Sakrament Miłości oraz, że „zbawcza skuteczność eucharystycznej ofiary urzeczywistnia się wtedy, gdy uczestniczący w niej spożywają Jego Ciało i Krew”.
>>> Litania do Serca Jezusa, to modlitwa, która mnie prowadzi w codzienności
„Msza św. jest tajemnicą realnej obecności Chrystusa. Po słowach przeistoczenia: Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane. […] Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: To jest bowiem kielich krwi mojej…, Chrystus Pan – prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek jest obecny pod postaciami chleba i wina w swojej fizycznej rzeczywistości, także cieleśnie, choć w niepojęty dla nas sposób” – podkreślił.
Za Benedyktem XVI dodał, że „Eucharystia zostaje często zdewaluowana do zwykłej ceremonii, przy czym bierze się za oczywistość, że zwyczaj wymaga, by była sprawowana na rodzinnych uroczystościach jak np. śluby czy pogrzeby”.
Abp Depo przypomina, że pełne uczestnictwo w Eucharystii występuje dopiero wtedy, kiedy przystępuje się do Komunii św. „Przyjęcie Ciała Chrystusa w Komunii św., jak uczy Katechizm Kościoła Katolickiego, pogłębia zjednoczenie z Panem, gładzi grzechy powszednie i zachowuje od grzechów ciężkich. Przy czym tylko przez adorację można dojrzeć do głębokiego i autentycznego przyjęcia Chrystusa. Akt adoracji poza Eucharystią przedłuża i intensyfikuje to, co się dokonało podczas samej celebracji liturgicznej” – napisał.
Arcybiskup wskazał również na potrzebę wspólnotowego świadectwa. „Wiara w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie skłania nas do wspólnotowego i publicznego jej wyznawania. Dlatego wielką wartość mają wspólnotowe formy adoracji Najświętszego Sakramentu, w tym istniejące już formy pobożności eucharystycznej jak na przykład: procesje eucharystyczne, a nade wszystko tradycyjna procesja w uroczystość Bożego Ciała, nabożeństwo czterdziestogodzinne czy doba eucharystyczna” – przypomniał. .
Abp Depo poprosił by wspólnoty parafialne odnawiały i rozwijały pobożność eucharystyczną i zachęcił do dawania świadectwa wiary poprzez udział w procesji w naszych parafiach czy też centralnej procesji Bożego Ciała w Częstochowie w doroczną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Zaprosił również wiernych archidiecezji na koncert uwielbienia „JA JESTEM”, który będzie miał miejsce na placu przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie o godz. 19.30, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |