Nieznany malarz, fot. User:Reytan, commons.wikimedia

Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej

Wspomnienie Matki Boskiej Ostrobramskiej obchodzone jest 16 listopada. W 1993 r. Ostrą Bramę w Wilnie nawiedził papież Jan Paweł II. Zgodnie z tradycją, wielu wiernych pokonuje schody wiodące do kaplicy na kolanach. Wokół ołtarza znajdują się wota dziękczynne. Wśród nich m.in. tabliczka ofiarowana przez Józefa Piłsudskiego, z napisem „Dzięki Ci Matko za Wilno”.

NMP Ostrobramska, Matka Miłosierdzia jest główną patronką archidiecezji białostockiej i dzień 16 listopada jest obchodzony tam jako uroczystość, natomiast w archidiecezji warmińskiej, diecezji łomżyńskiej i diecezji drohiczyńskiej dzień ten jest liturgicznym świętem.

Wizerunek Matki Boskiej, prawdopodobnie z XVII w., znajdujący się w kaplicy ostrobramskiej w Wilnie, przez wiernych uważany jest za cudowny. Jest jednym z symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie. Szczególny kult wizerunku rozpoczął się po najeździe moskiewskim na Wilno w 1655 r. W 1671 lub 1672, z inicjatywy księdza Franciszka Kielczewskiego (znanego jako o. Karola od Ducha Świętego), zbudowano przy bramie drewnianą kaplicę. Nie wiadomo dokładnie, kiedy został umieszczony w niej wizerunek Matki Boskiej. Świątynia spłonęła w 1711, a już w roku następnym odbudowano ją jako murowaną. Według legendy, obraz wyniósł z ognia młody zakonnik. W 1761 karmelita o. Hilańon (ks. Rościszewski) wydał „Relację o Cudownym Obrazie”.

fot. Marcin Białek – Praca własna, CC BY-SA 3.0 commons.wikimedia

>>> Polski ksiądz pracujący w Wilnie: Opatrzność wyróżniła Wilno jako miejsce narodzin kultu Miłosierdzia Bożego

W 1794 r. przy Ostrej Bramie miało miejsce starcie oddziału wojsk rosyjskich szturmujących Wilno z obrońcami miasta (powstańcami Jasińskiego). Podczas tych zajść ucierpiała kaplica i wizerunek. Uszkodzenia naprawiono w tym samym roku. W okresie zaborów w Bramie Ostrobramskiej (oraz na ulicy pod nią) miały miejsce patriotyczne manifestacje, szczególnie w czasach powstania styczniowego. Kult Matki Boskiej Ostrobramskiej stał się wówczas częścią polskiego ruchu niepodległościowego, wymierzonego przeciw rosyjskiemu zaborcy. Po stłumieniu powstania styczniowego w 1864, w obawie przed niepożądanymi reakcjami władz rosyjskich, polski napis na frontonie kaplicy: Matko Miłosierdzia pod Twoją obronę uciekamy się zmieniono na łaciński: „MATER MISERICORDIAE, SUB TUUM PRAESIDIUM CONFUGIMUS”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze