fot. cathopic.com

Łódzkie: Komunii świętej będą udzielać także świeckie kobiety. Kościół otwiera się na nowe

Czas docenić kobiety w Kościele – to jeden z wniosków synodu, który odbył się niedawno we wszystkich polskich diecezjach. Chodziło m.in. o to, by kobiety świeckie – podobnie jak mężczyźni – mogły udzielać komunii. Łódzka kuria właśnie ogłosiła nabór na szafarki i szafarzy.

Papież Franciszek w sposób jednoznaczny i formalny uznał, że świeckie kobiety będą miały dostęp do pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu. Choć może to brzmieć mało zrozumiale, w praktyce może zmienić wiele. Szczególnie w Polsce.

Decyzja Franciszka to krok w stronę tego, by kobiety służyły przy ołtarzu jako ministrantki, lektorzy, jako akolici (akolita może puryfikować naczynia liturgiczne, udzielać komunii, odwiedzać chorych). W wielu miejscach świata nie wprowadza to nic nowego, jest tylko zatwierdzeniem stosowanej od lat praktyki. W warunkach polskich może to jednak trochę szokować.

>>> Kobiety w Polsce będą mogły rozdawać komunię świętą? Co na ten temat sądzą polscy biskupi?

Od nowego roku w archidiecezji łódzkiej rozpocznie się formacja nadzwyczajnych szafarzy, czyli osób wyznaczonych – poza biskupami, prezbiterami i diakonami – do udzielania komunii świętej. Kandydaci i kandydatki na szafarzy nadzwyczajnych muszą mieć ukończony 25. rok życia, wykazywać się wzorowym życiem moralnym, bezinteresownością, pobożnością, oddaniem Kościołowi. Powinni też posiadać wiedzę teologiczną i umiejętność pracy z innymi, a także cieszyć się dobrą opinią i być akceptowanym przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której pełnić będą swoje obowiązki.

– Kandydaci zgłaszają się do księży proboszczów. Nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej może być osoba wierząca i praktykująca, taka, która sama może przystąpić do ołtarza pańskiego, czyli kiedy nie ma takich przeszkód – dodaje ks. Paweł Kłys.

Czas na kobiety w Kościele katolickim

W Polsce jest prawie pięć tysięcy szafarzy nadzwyczajnych, z czego kilkuset służy w archidiecezji łódzkiej i diecezjach województwa.

Nadzwyczajnymi szafarzami mogą zostać osoby zaangażowane w życie kościoła oraz swojej parafii. Są oni powoływani w miejscach, gdzie ta pomoc praktyczna jest faktycznie potrzebna. Jak sama nazwa wskazuje szafarze udzielają sakramentu Eucharystii w sytuacjach nadzwyczajnych – wyjaśnia ks. Paweł Kłys.

Dodaje, że mowa o przypadkach, gdy np. w parafii jest tylko jeden ksiądz, lub, gdy księży jest więcej, ale na Mszy św. jest taka ilość wiernych, że pomoc kolejnej osoby jest uzasadniona, np. żeby nie przedłużać nabożeństwa. Ponadto, szafarze udzielają Eucharystii osobom chorym w ich domach, w domach opieki, czy w hospicjach. 

Fot. cathopic

W polskich kościołach do szafarzy nadzwyczajnych dołączyły także szafarki – nie były to jednak osoby świeckie, a siostry zakonne. Pierwszą diecezją, w której zakonnice udzielały komunii świętej, była archidiecezja lubelska. Siostry zakonne są też szafarkami w diecezji opolskiej, a ostatni również poznańskiej. Rewolucją w polskim Kościele katolickim jest jednak to, że szafarzami nadzwyczajnymi mogą być także świeckie kobiety. Zapytaliśmy w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, czy w którejś diecezji są już świeckie szafarki. Usłyszeliśmy, że KEP nie ma takich danych.

To nie koniec zmian w Kościele?

To co w Polsce uważamy za rewolucję, w innych krajach jest normą. W Stanach Zjednoczonych, Francji czy w Niemczech kobiety od dawna są szafarkami komunii świętej i nikogo to nie dziwi. W naszym kraju widok siostry zakonnej udzielającej komunii nie jest częsty, a tym mniej oczywisty będzie zapewne widok świeckich szafarek – jeśli takie zgłoszą się do posługi.

Podczas synodu biskupów o Amazonii papież obiecał reaktywować komisję, która zbada dzieje diakonatu kobiet we wczesnym chrześcijaństwie. Komisja już wcześniej zajmowała się tą sprawą na wniosek Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych żeńskich zgromadzeń zakonnych. Zakonnice chciały, aby Kościół dopuścił kobiety do posługi diakonatu – aby otrzymały niższe święcenia kapłańskie.

>>> Papież o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

Gdyby komisja uznała wniosek, diakonisy na równi z diakonami mogłyby odprawiać niektóre z elementów liturgii mszy świętej, jak np. głoszenie ewangelii czy wygłaszanie homilii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze