epa06009173 Police units at London Bridge after reports of a incident involving a van hitting pedestrian on London Bridge, Central London, Britain, 3 June 2017. The Metropolitan police have urged people in Vauxhall, London Bridge and Borough Market to move to safer areas after reports of other incidents in these areas. EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.

Londyn: 6 ofiar śmiertelnych, 50 rannych w zamachu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W wyniku sobotniego zamachu w Londynie zginęło co najmniej 6 osób, a ok. 50 przebywa w szpitalach. Niektórzy ranni są w stanie krytycznym – poinformował w niedzielę rano burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan.

Szef londyńskich antyterrorystów komisarz Mark Rowley potwierdził w niedzielę rano wcześniejsze doniesienia, że w sobotę wieczorem zamachowcy najpierw wjechali samochodem w ludzi przebywających na moście London Bridge w centrum miasta, a następnie wysiedli z pojazdu i zaatakowali przechodniów nożami w pobliżu targu Borough Market. Wśród poszkodowanych znalazł się m.in. funkcjonariusz brytyjskiej policji transportowej, który jest w „poważnym, ale nie zagrażającym życiu” stanie.

Rowley dodał, że uzbrojeni funkcjonariusze zastrzelili wszystkich trzech zamachowców w ciągu zaledwie ośmiu minut od pierwszego zgłoszenia. Jednocześnie „Guardian” cytuje świadków, według których nieuzbrojeni policjanci uciekali, gdy napastnicy atakowali ludzi nożem.

Komentując spekulacje medialne o tym, że sprawcy mieli na sobie kamizelki z materiałami wybuchowymi, komisarz zaznaczył, że okazały się one atrapami i nie stwarzały zagrożenia. Jednocześnie zaapelował także do mieszkańców Londynu o unikanie okolicy mostu London Bridge i targu Borough Market, „aby pozwolić służbom ratunkowym zająć się tym incydentem”. Borough Market i okolice mostu London Bridge to popularne miejsce spotkań towarzyskich w Londynie. W rejonie znajduje się kilkadziesiąt pubów i restauracji, które są w weekend zapełnione zarówno mieszkańcami Londynu, jak i turystami odwiedzającymi brytyjską stolicę.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom nie potwierdziły się informacje o trzecim incydencie w rejonie Vauxhall, położonym w odległości ok. pięciu kilometrów na południowy zachód od London Bridge. Brytyjska premier Theresa May która krótko po ataku przybyła do swojej kancelarii na Downing Street, podkreśliła w oświadczeniu, że „koszmarny incydent w Londynie jest traktowany jako potencjalny atak terrorystyczny”.

Do zamachu doszło na zaledwie cztery dni przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Rzecznik premier May poinformował w niedzielę rano, że rządząca Partia Konserwatywna zawiesza kampanię przed wyborami. Wcześniej podobną zapowiedź wystosował lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn; o zawieszeniu działań w ramach kampanii poinformowała również Szkocka Partia Narodowa.

Policja metropolitalna w Londynie potwierdziła, że oba incydenty traktowane są jako zamachy terrorystyczne. W artykule na portalu dziennika „Daily Mail” terroryści, którzy dokonali zamachu, nazywani są „dżihadystami”. W tekście czytamy, że po tym jak zamachowcy wjechali samochodem w ludzi na moście London Bridge, krzyczeli: „To dla Allaha”. Według „Daily Mail” napastnicy opisywani są jako „mężczyźni śródziemnomorskiego pochodzenia”.

Dotychczas nikt nie przyznał się do zamachu.

foto. PAP/ EPA/WILL OLIVER 

 

Londyn: 6 ofiar śmiertelnych, 50 rannych w zamachu
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze