Londyn: biskupi apelują, by w leczeniu chorych na COVID-19 nie dyskryminować osób starszych i niepełnosprawnych
Osoby starsze i niepełnosprawne, chorujące na koronawirusa mają takie samo prawo do leczenia przedłużającego życie jak inni – stwierdzili biskupi Anglii i Walii. W oświadczeniu z 20 kwietnia zauważyli, że pandemia spowodowała ogromne obciążenie dla brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS).
Niemniej decyzje w takich sytuacjach nie mogą być podejmowane jedynie w oparciu o ludzką ocenę wartości życia danej osoby, w tym jej wieku lub innych cech społecznych, ale powinny być decyzją pragmatyczną o prawdopodobieństwie korzystnego wpływu interwencji ze względu na stan zdrowia danej osoby – stwierdzili brytyjscy biskupi.
W dokumencie zauważono, że popyt na pomoc ze środków publicznych na leczenie przewyższa możliwości Narodowej Służby Zdrowia. „Do czasu obecnej pandemii środki zawsze były przydzielane zgodnie z potrzebą medyczną i korzyścią dla pacjenta” – stwierdzili. „Dzisiaj to podejście musi być uzupełnione przez maksymalizację ograniczonych zasobów dla wspólnego dobra, a więc prognoza i prawdopodobieństwo korzyści staje się kryterium nadrzędnym”. Biskupi podkreślili, że przydział środków musi być dokonywany w sposób jak najbardziej sprawiedliwy, w oparciu o jasne i podzielane przez wszystkich kryteria. Przypomnieli, że każdy człowiek jest stworzony na obraz Boży i posiada godność osoby, która nie zależy od naszych zdolności umysłowych czy fizycznych, naszej funkcji społecznej, wieku, zdrowia czy jakiejkolwiek innej oceny jakościowej. „Bóg stworzył każdego z nas i w ten sposób dał nam wszystkim jednakową godność i wartość. Nigdy się ich nie traci podczas choroby lub śmierci” – stwierdzają brytyjscy biskupi.
>>> Dominikanki w Bochni: to jest Ewangelia, która sprawdza się w praktyce!
W dokumencie zachęcono, aby osoby, które mają problemy zdrowotne, omówiły z rodzinami, jaki rodzaj leczenia chciałyby otrzymać, przy czym lekarze muszą podejmować decyzje „najmniej niekorzystne”, a celem ich działania winno być dobro wspólne w oparciu o zasady sprawiedliwości i równości. Zaapelowano do pracowników służby zdrowia o jasną i delikatną komunikację z pacjentami i ich bliskimi. Przypomniano, że trzeba też pamiętać o duchowej opiece nad pacjentami i ich rodzinami, a także nad pracownikami służby zdrowia czy służb socjalnych. Podkreślono rolę kapelanów, chociaż także każdy z katolików na pewno zna osoby, za które trzeba się modlić i którym trzeba udzielać wsparcia.
Oświadczenie podpisali bp Richard Moth stojący na czele komisji episkopatu ds. sprawiedliwości społecznej, bp Paul Mason – komisji ds. opieki zdrowotnej i zdrowia psychicznego, oraz bp John Sherrington – komisji ds. obrony życia.
W Wielkiej Brytanii zakażonych koronawirusem jest 124 tys. osób, a do 21 kwietnia zmarło ponad 16 500.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |