Lubuskie: uruchomiono infolinię dla bezdomnych – 800 109 160

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na początku listopada w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. została uruchomiona coroczna, bezpłatna infolinia dla bezdomnych. Przez całą dobę pod nr 800 109 160 można uzyskać inf. o miejscach noclegowych, jadłodajniach i innych formach pomocy.

Obsługą infolinii zajmują się tradycyjnie dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy udzielają informacji. W razie konieczności zawiadamiają także policję, straż pożarną lub pogotowie – poinformowała PAP rzecznik wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

Pod numerem 800 109 160 można uzyskać informacje o placówkach pomocy społecznej, które oferują miejsca noclegowe i ciepłe posiłki, a także przekazywać sygnały dot. osób, których życie i zdrowie jest zagrożone ze względu na warunki atmosferyczne.

Dodatkowo, od 2 listopada br. za pośrednictwem samorządów powiatowych w Wydziale Polityki Społecznej lubuskiego urzędu prowadzony jest monitoring miejsc noclegowych w placówkach udzielających tymczasowego schronienia. Zebrano również aktualną bazę miejsc noclegowych funkcjonujących w gminach.

W obecnym okresie zimowym osoby bez dachu nad głową będą mogły skorzystać z pomocy 48 placówek prowadzonych przez samorządy, stowarzyszenia i inne organizacje. Przygotowano w nich 682 miejsca noclegowe w 33 placówkach udzielających tymczasowego schronienia. Według stanu na 3 listopada br. z miejsc noclegowych korzystało 450 bezdomnych.

Listę placówek oferujących pomoc bezdomnym można znaleźć na stronie internetowej LUW oraz na plakatach rozwieszonych w urzędach gmin i powiatów.

Z danych LUW wynika, że na przestrzeni całego zeszłego roku w regionie przebywało ok. 1,6 tys. bezdomnych.

W woj. lubuskim infolinia dla bezdomnych funkcjonuje od 11 lat. Poprzedniej zimy za jej pośrednictwem odebrano 22 sygnały. W tym roku infolinia została uruchomiona 1 listopada i będzie funkcjonować do końca marca przyszłego roku.

„Wojewoda lubuski skierował już apel do samorządów gminnych z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, starsze, chore i samotne oraz zaplanowanie działań w celu zminimalizowania skutków niskich temperatur” – dodała rzecznik.

Lubuskie: uruchomiono infolinię dla bezdomnych – 800 109 160
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze