fot. EPA/Nathalia Aguilar

Ludzie Kościoła walczą o prawdę, dobre praktyki i pomoc dla pokrzywdzonych

Przykłady pracy Kościoła w Europie Środkowej i Wschodniej w dziedzinie zapobiegania wykorzystywaniu małoletnich oraz pomocy dla ofiar tych przestępstw pokazali dziś uczestnicy międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Ks. Josip Bošnjaković i Marina Šijaković przedstawili działania utworzonego przez Chorwacką Konferencję Biskupów Centrum Krzewienia Dobrostanu Osób Bezradnych Chorwackiego Uniwersytetu Katolickiego w Zagrzebiu. Zaczęło ono swą pracę 1 marca tego roku przy współpracy ośrodków zagranicznych. Jego programy pragną służyć edukacji, a są przeznaczone dla studentów i ludzi młodych, księży, zakonników i zakonnic, kandydatów do życia zakonnego, nauczycieli religii, katechetów i wychowawców w placówkach przedszkolnych, pracowników i współpracowników różnych instytucji kościelnych, wszystkich osób mających kontakt z dziećmi i osobami potrzebującymi pomocy. Centrum zorganizowało już szereg kursów a także wprowadziło kursy na Chorwackim Uniwersytecie Katolickim. Mają one na celu zapoznanie się z formami nadużyć i zaniedbań wobec dzieci i osób bezbronnych, rozwijanie umiejętności rozpoznawania oznak nadużyć i promowanie świadomości znaczenia działań prewencyjnych. Centrum planuje także prowadzenie badań naukowych oraz organizację sesji duszpasterskich.

>>> Papież: sukces mierzy się służbą, nie kontem w banku

O. Marek František Drábek, fot. signalycz

O. Marek František Drábek O.Praem z Republiki Czeskiej, zaznaczył, że jego działalność ma charakter osobisty, nieinstytucjonalny. Poinformował, że w jego ojczyźnie istnieje telefon zaufania i strona internetowa, adresowane do ofiar wykorzystywania. O. Marek swoją pracę rozpoczął w 2014 roku. Uczestniczy w organizacji seminariów naukowych na Uniwersytecie Karola. Współpracuje z przedstawicielami innych Kościołów. Jest aktywny w mediach w tym na kanale youtube. Angażuje się także duszpastersko, sprawując Msze św. dla ofiar. Zdaniem czeskiego zakonnika istnieje potrzeba większego zaangażowania w działania duszpasterskie, w tym kierownictwo duchowe i konsultacje dla ofiar. Siostra Judit Szentes SSS z Węgier podkreśliła, że tamtejszy Kościół podejmuje współpracę z władzami państwowymi w dziedzinie edukacji i prewencji, troszcząc się także o zapewnienie materiałów służących wypracowaniu programów walki z przestępstwami tego typu. Stara się podejmować działania na rzecz budowy zaufania.

>>> Ks. Zollner: papież nawołuje, by zrezygnować z wizji Kościoła bez skazy

Od prawej: ks. Adam Żak i s. Agnieszka Jarkowska, fot. PAP/Zofia Bichniewicz

O działaniach Kościoła w Polsce, sięgających roku 2009 mówił dyrektor Centrum Ochrony Dziecka, ks. Adam Żak SJ. Obejmują one współdziałania z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich, w tym programy kształceniowe, prewencji, wypracowywania polityk poszczególnych diecezji, a także pracę z ofiarami, sprawcami i rodzinami ofiar. Siostra Agnieszka Ewa Jarkowska, ze zgromadzenia Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa przedstawiła działania Kościoła na Słowacji. W roku 2014 tamtejszy episkopat wypracował wytyczne działań dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, a cztery lata później utworzono komisję episkopatu badającą poprawność działania w poszczególnych diecezjach. Od 2019 roku istnieje Centrum Ochrony Dziecka w Koszycach, w którym pracują osoby zakonne i świeckie. Istnieją punkty kontaktowe w poczcie elektronicznej, a rozważane jest utworzenie urzędu, gdzie możliwa byłaby rozmowa osobista. Koszyckie Centrum prowadzi kursy dla zakonników, nauczycieli, wykładowców seminariów. Od 2018 organizowany jest kurs prewencji na Wydziale Teologicznym w Koszycach, którego absolwentami jest 41 osób.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze