Lwów: szkoła i Kościół współpracują na rzecz nauczania, wychowania i rozwoju
Szkoła i Kościół jednoczą swoje wysiłki w sprawie nauczania, wychowania i rozwoju – te słowa znajdują się w pierwszym punkcie umowy między lwowskim Liceum Ogólnokształcącym „Intelekt” a rzymskokatolicką parafią św. Jana Pawła II we Lwowie.
Szkoła przyjmuje w szeregi swoich uczniów dzieci uchodźców wojennych (w większości pochodzenia romskiego), mieszkających w budynku parafialnym. Od września 2022 r. na terenie parafii działa romska szkoła „Alaw”, przez którą przeszło około 30 dzieci ze znajdującego się tam ośrodka dla uchodźców. Czytania i pisania uczyli się też dorośli. Po tegorocznych wakacjach 12 dzieci będzie uczęszczać na zajęcia w domu parafialnym. Patronat nad Szkołą objęła Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
>>> Lwów po rosyjskim ataku rakietowym: „kościół nas uratował”
Pedagodzy Szkoły „Alaw” (czyli „Słowo” po romsku) rozszerzają działalność na dzieci romskie mieszkające w namiotach z gałęzi i folii w lesie pod Lwowem. Stowarzyszenie „Znaki pamięci” sprowadziło już duży wojskowy namiot, w którym będzie mieścić się szkoła.
Dzieci, które nigdy nie chodziły do szkoły (podobnie jak ich rodzice) są trudniejszym środowiskiem, ale doświadczeni w nauczaniu Romów nauczyciele podejmują się tego zadania. Na początek do szkoły zapisało się pięćdziesięcioro dzieci żyjących w taborze.
>>> Lwów: chrześcijański teatr organizuje całodzienne obozy wakacyjne dla dzieci
Zgodnie z umową, podpisaną przez dyrektorkę liceum Tatianę Mudryk i proboszcza parafii ks. Grzegorza Drausa, parafia deleguje swoich nauczycieli, szkoła zaś przyjmuje okresowe egzaminy, nadzoruje proces nauczania i wystawia świadectwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |