Lyon: kibice oddali cześć Matce Bożej
Kibice Olympique Lyon podczas meczu swej drużyny z Toulouse 9 grudnia rozwinęli gigantyczny transparent w hołdzie Niepokalanemu Poczęciu. I najwyraźniej zadziałało – ich drużyna wygrała pojedynek 3:0.
W sobotę 9 grudnia, gdy ich klub zmierzył się we francuskiej ekstraklasie z Toulouse FC rozłożyli gigantyczne tifo przedstawiające Matkę Boską z bazyliką Fourvière, wraz ze słowami „Ave Maria” i „Lyon, na zawsze pod opieką Matki Boskiej”. Nie mogło to być bardziej odpowiednie dzień po święcie Niepokalanego Poczęcia, które szczególnie w Lyonie w centrum uwagi stawia Maryję. Łączy się ono z tradycyjnym Festiwalem Świateł. Kibice zaśpiewali nawet na rozpoczęcie meczu Ave Maria!
Miasto Lyon czciło Maryję Pannę od czasów średniowiecza i oddało się pod Jej opiekę w 1643 roku, w którym południe Francji nawiedziła epidemia dżumy: radni Lyonu, naczelnik kupców i notable złożyli ślubowanie, że co roku będą oddawać hołd Dziewicy, jeśli epidemia dżumy ustanie. Kiedy epidemia ustała mieszkańcy miasta otrzymali obietnicy i co roku oddawali hołd Maryi.
>>> Jezus obronił obraz Matki Bożej z Guadalupe przed bombą schowaną w kwiatach? [REPORTAŻ]
Od tego czasu uroczysta procesja z katedry Saint-Jean do sanktuarium Matki Boskiej na wzgórzu Fourvière (w kaplicy Saint-Thomas de Lyon, a następnie bazyliki Notre-Dame de Fourvière po jej wybudowaniu) odbywała się każdego 8 września (a nie 8 grudnia), w dniu, w którym miasto zostało poświęcone Dziewicy w święto Jej Narodzenia, aby ofiarować jej świece i złote monety.
W 1852 roku, 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia, wybrano datę inauguracji figury Matki Bożej na dzwonnicy starej kaplicy Fourvière. Inauguracja powinna odbyć się 8 września, ale została przełożona z powodu pogody. Deszcz interweniował ponownie, ale mieszkańcy Lyonu, po trzech miesiącach oczekiwania, nie chcieli odwoływać festiwalu i zapalili przygotowane świece.
W 1850 r. władze ogłosiły konkurs na posąg Maryi, który miał zostać umieszczony na dzwonnicy kaplicy Saint-Thomas de Fourvière. Stary kościół został odnowiony przez architekta Alphonse’a-Constance’a Duboysa, który zbudował również dzwonnicę. Projekt Josepha-Huguesa Fabischa, przedstawiony przez wielu lyońskich notabli i gorliwych katolików, zaakceptowany przez kardynała de Bonalda w 1850 roku, wygrał konkurs.
W 1852 roku planowano inaugurację figury Matki Bożej wzniesione na kaplicy na wzgórzu Fourvière. Miała się ona odbyć się 8 września 1852 roku, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i rocznicę ślubowania radnych z 1643 roku. Jednak powódź w rzece Saône uniemożliwiła jej przygotowanie w tym dniu i przeprowadzenie ceremonii. Kuria arcybiskupia, w porozumieniu z władzami miasta postanowiła przełożyć inaugurację na 8 grudnia 1852 roku, święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone od IX wieku. W dniach poprzedzających inaugurację, wszystko było gotowe do uroczystości: posąg miał być oświetlony światłami bengalskimi, fajerwerki miały być odpalane ze szczytu wzgórza, a orkiestry dęte miały grać na ulicach. Katoliccy notable Lyonu zasugerowali oświetlenie fasad swoich domów, jak to tradycyjnie robiono w przypadku ważnych wydarzeń (wjazdy królewskie, zwycięstwa wojenne itp.).
Jednak rankiem 8 grudnia Lyon nawiedziła gwałtowna burza. Mistrz ceremonii natychmiast zdecydował, by wszystko odwołać i przełożyć wieczorne uroczystości na następną niedzielę. W końcu niebo się przejaśniło, a mieszkańcy Lyonu, którzy tak długo czekali na tę ceremonię, spontanicznie zapalili okna, wyszli na ulice, a kilka naprędce rozpalonych ognisk bengalskich oświetliło posąg i kaplicę Notre-Dame-de-Fourvière (bazylika jeszcze nie istniała). Mieszkańcy Lyonu śpiewali hymny i do późnych godzin nocnych krzyczeli „Vive Marie!”.
Festiwal odbywa się co roku od 1852 roku. W 1989 roku, pod kierownictwem Michela Noira, spontanicznym uroczystościom towarzyszyły pierwsze iluminacje niektórych zabytków, a następnie od 1999 roku większe wydarzenia organizowane przez radę miejską i profesjonalnych artystów. Z czasem stał się międzynarodową atrakcją turystyczną, przyciągającą co roku kilka milionów odwiedzających. Jednak społeczeństwo jest nadal bardzo zaangażowane, z oświetlonymi fasadami i paradami ulicznymi wieczorem 8 grudnia.
W tym roku w procesji do Matki Bożej z Fourvière wzięło udział 6 tys. wiernych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |