Warszawa, 23.11.2016. Sprowadzenie do Polski szcz¹tków polskich oficerów – p³k. Ignacego Matuszewskiego oraz mjr. Henryka Floyar-Rajchmana – uroczyste powitanie w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okêcie, 23 bm. Sprowadzenie do Polski szcz¹tków p³k. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana to realizacja testamentu, który obaj oficerowie Wojska Polskiego pozostawili. (mr) PAP/Jakub Kamiñski ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Do kraju powróci³y szcz¹tki p³k. Matuszewskiego i mjr. Floyar-Rajchmana***

Macierewicz w trakcie uroczystości powitania szczątków oficerów: dziś Rzeczpospolita spłaca dług

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś Rzeczpospolita spłaca swój dług, jaki my Polacy zaciągnęliśmy u dwóch wielkich rodaków – powiedział w środę minister obrony Antoni Macierewicz w trakcie uroczystości powitania sprowadzonych z USA szczątków płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana.

„Dzisiaj Rzeczpospolita spłaca swój dług, jaki my wszyscy Polacy, zaciągnęliśmy u tych dwóch wielkich naszych rodaków” – powiedział Macierewicz. Podkreślił, że bez złota, wywiezionego w 1939 roku z Polski przez obu oficerów „nie byłby możliwy wysiłek zbrojny armii Rzeczypospolitej podczas drugiej wojny światowej”.

„Nie byłoby Polski niepodległej bez ich walki, pracy, trudu i cierpienia” – powiedział szef MON. Podkreślił, że Matuszewski jako współtwórca wywiadu i kontrwywiadu przyczynił się także do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 r. i „czekał równo 70 lat na to aż powróci do Polski niepodległej” – taką wolę zapisał w testamencie.

Uroczysty pochówek obu oficerów odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

foto. PAP/Jakub Kamiński

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze