Fot. EPA/ANDY RAIN

Macron: Francja dołoży wszelkich starań, by wyplenić bojowników

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Emmanuel Macron bezwzględną walkę z tak zwanym Państwem Islamskim zapowiedział w Bamako podczas szczytu G5 z udziałem prezydentów Mali, Czadu, Mauretanii, Burkina Faso i Nigru (szczycie państwa regionu Sahelu) . Żołnierze z tych państw mają składać się na wielonarodowe siły regionalne działające razem z misjami francuską i ONZ.

Prezydent Francji powiedział, że „dołoży wszelkich starań, aby wyplenić” bojowników odpowiedzialnych za uprowadzenie m.in. Francuzki Sophie Petronin, porwanej w malijskim mieście Gao w 2016 roku. W sobotę dżihadyści z afrykańskiej filii Al-Kaidy określający się jako Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów (JNIM) zamieścili w internecie nagranie wideo pokazujące sześcioro zachodnich zakładników, w tym Petronin, uprowadzonych w regionie Sahelu w ostatnich latach.

fot: EPA / Thibault Camus

Przywódcy G5, którzy spotkali się z Macronem, uzgodnili budżet w wysokości 423 mln euro dla wspólnych sił regionalnych do zwalczania dżihadystów. Unia Europejska obiecała już wcześniej na ten cel 50 mln euro, a w najbliższych miesiącach ma się odbyć konferencja darczyńców. Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła 21 czerwca rezolucję, w której przyjęła z zadowoleniem plan powstania regionalnych sił w regionie Sahelu, ale nie przewiduje dla nich ani mandatu ONZ, ani finansowania. W ostatnich latach państwa Afryki Zachodniej borykają się z problemem rozwoju grup dżihadstycznych powiązanych z Al-Kaidą bądź Państwem Islamskim.

Macron: Francja dołoży wszelkich starań, by wyplenić bojowników
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze