epa05997866 French President Emmanuel Macron (R) and his Russian counterpart Vladimir Putin (L) hold a joint press conference at the Palace of Versailles as they meet for talks before the opening of an exhibition marking 300 years of diplomatic ties between the two countries, in Versailles, near Paris, France, 29 May 2017. The meeting comes in the wake of the Group of Seven’s summit over the weekend where relations with Russia were part of the agenda, making Macron the first Western leader to speak to Putin after the talks. EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA.

Macron i Putin za wzmocnieniem partnerstwa w walce z terroryzmem

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w poniedziałek w Wersalu podjął prezydenta Rosji Władimira Putina, opowiedział się za wzmocnieniem partnerstwa z Rosją w walce z terroryzmem. Putin powiedział, że obie strony uzgodniły bliższą współpracę w tej sprawie.

„Naszym absolutnym priorytetem jest walka z terroryzmem i likwidacja ugrupowań terrorystycznych, w tym zwłaszcza Daesz (Państwa Islamskiego – PAP). To nić przewodnia naszych działań w Syrii i opierając się na tym – poza pracami, które prowadzimy w ramach koalicji – chciałbym, abyśmy mogli wzmocnić nasze partnerstwo z Rosją” – oświadczył Macron.

Opowiedział się za demokratyczną transformacją w Syrii zakładającą „zachowanie państwa syryjskiego”. Ostrzegł także, że jakiekolwiek użycie broni chemicznej w tym rozdartym wojną kraju pociągnie za sobą natychmiastową odpowiedź Francji.

„Z naszej strony istnieje bardzo jasna czerwona linia i jest nią użycie przez kogokolwiek broni chemicznej” – podkreślił. Jak relacjonuje Reuters, Macron opowiedział się także za wzmocnieniem ekonomicznego partnerstwa z Rosją.

Putin powiedział, że Francja i Rosja – które zaangażowały się w syryjski konflikt po przeciwnych stronach – mają ustanowić oficjalne delegacje, których zadaniem będzie zacieśnienie współpracy w walce z terroryzmem. Podkreślił konieczność zachowania syryjskiej państwowości, jako elementu niezbędnego dla walki z terroryzmem.

Na konferencji prasowej Putin dementował, jakoby rosyjskie władze ingerowały w przebieg francuskich wyborów prezydenckich. Powiedział, że jego spotkanie w marcu z szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen, która była rywalką Macrona w wyborach, nie oznaczało próby wpływania na proces wyborczy. Dodał, że nie widzi nic złego w spotkaniach z zagranicznymi politykami opowiadającymi się – jak Le Pen – za zbliżeniem z Rosją.

Rosyjski przywódca zaznaczył, że w rozmowie z nim Macron nie poruszył tematu domniemanej ingerencji Rosji w wybory.

Na konferencji Macron wskazał jednak, że takie finansowane przez Kreml media jak portal Sputnik czy telewizja RT (Russia Today) w czasie francuskiej kampanii wyborczej przekazywały fałszywe wiadomości (fake news) na jego temat. Określił te media jako „organy wpływu, propagandy, i to kłamliwej propagandy”. Dlatego – dodał – słuszne było objęcie dziennikarzy tych mediów zakazem wstępu do jego sztabu wyborczego.

Macron powiedział, że wspomniał o rosyjskich ingerencjach w wybory w rozmowie telefonicznej, jaką przeprowadził z Putinem po zwycięstwie wyborczym 7 maja. „Kiedy raz coś powiem, zwykle tego nie powtarzam” – dodał.

Macron zapowiedział „stałą czujność” w sprawie przestrzegania w Rosji praw człowieka, w tym praw osób LGBT. W ten sposób francuski prezydent odniósł się do informacji o prześladowaniu homoseksualistów w Czeczenii, która jest częścią Federacji Rosyjskiej.

„Prezydent Putin wskazał, że podjął wiele inicjatyw w sprawie osób LGBT w Czeczenii, włączając w to kroki zmierzające do ustalenia całej prawdy na temat działań władz lokalnych i uregulowania spraw najbardziej drażliwych” – powiedział Macron.

Obaj przywódcy odnieśli się także do konfliktu na Ukrainie. Putin ocenił, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję w żaden sposób nie przyczyniają się do jego rozwiązania. Macron zaproponował szybkie – „w najbliższych dniach albo tygodniach” – przeprowadzenie dyskusji na temat konfliktu ukraińskiego w ramach formatu normandzkiego, który obejmuje Rosję, Ukrainę, Niemcy i Francję. Za tym samym opowiedział się Putin.

Macron powiedział, że jego pierwsza rozmowa z Putinem była szczera i że pozwoliła ona obu przywódcom zaznaczyć punkty, w których się nie zgadzają.

Okazją do wizyty Putina we Francji było otwarcie zorganizowanej w Wersalu pod Paryżem wystawy o 300. rocznicy wizyty w tym kraju cara Piotra Wielkiego. Konferencję prasową zorganizowano w największej sali pałacu królewskiego, zwanej Galerią Wielkich Bitew. Mierzy ona 120 metrów długości i 13 metrów szerokości i upamiętnia czternaście wieków zwycięstw militarnych Francji aż do czasów napoleońskich.

Fot. PAP/EPA/STEPHANE DE SAKUTIN / POOL

Macron i Putin za wzmocnieniem partnerstwa w walce z terroryzmem
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze