Madagaskar: mieszkańcy wyspy potrzebują pomocy po niszczącym cyklonie [ZBIÓRKA]
Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Życie na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru sięgające nawet do 170 km/h oraz ulewne deszcze.
>>> KLIKNIJ I POMÓŻ <<<
Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi. Według danych rządowych jest już 30 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.
>>> Placówki misyjne na Madagaskarze [WIDEO]
– Na tych terenach deszcze są rzadkością, jednak tydzień temu niespodziewanie przeszedł cyklon o imieniu Cheneso. Deszcze zaczęły się już w niedzielę 22 stycznia i trwały do piątku 27 stycznia. Wiatr pozrywał wiele linii wysokiego napięcia oraz zniszczył wiele domów. Dużo gospodarstw zostało zalanych. Setki ludzi musiano ewakuować. Pomagała w tym policja oraz wojsko. Ludzie, którzy stracili swoje domy, tymczasowo zamieszkali w pobliskich szkołach – informuje o. Paweł Petelski OMI, który posługuje jako misjonarz na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. – Zwróciły się do nas także o pomoc siostry ze zgromadzenia Jeanne Delanoue, które opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi oraz osobami starszymi. Ostatnie ulewne deszcze zalały materace i pościel ich podopiecznych. Potrzebują pilnie 20 nowych kompletów – dodaje misjonarz.
W odpowiedzi na tę dramatyczną sytuację Prokura Misyjna uruchamia zbiórkę funduszy, która ma na celu pomoc mieszkańcom Madagaskaru w odbudowaniu swojego i tak bardzo skromnego dobytku. Zebrane środki zostaną przeznaczone za zakup około 20 ton ryżu i innej żywności, 100 litrów oleju, środków dezynfekujących oraz narzędzi, które pomogą w odbudowaniu zniszczonych domów. Pomoc zostanie także przekazana do ośrodka dla dzieci z niepełnosprawnościami prowadzonego przez siostry zakonne, gdzie brakuje 20 materaców i pościeli.
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli na Madagaskar w 1980 roku na zaproszenie biskupa Toamasina Jérôme Razafindrazaka. Od 1985 roku funkcjonuje tutaj delegatura Zgromadzenia pod opieką Polskiej Prowincji. Oblaci pracują w 14 placówkach, które obejmują m.in. parafie oraz stacje misyjne w buszu. Do delegatury należą również cztery wspólnoty na wyspie La Réunion – terytorium zamorskim Francji. W sumie w delegaturze pracuje blisko 100 misjonarzy oblatów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |