fot. Mariusz Kasperski OMI

Madagaskar: odwiedziny nuncjusza i poświęcenie budynków oblackich

Jak podaje portal oblaci.pl. w piątek 20 września wieczorem nuncjusz apostolski na Madagaskarze, ks. Tomasz Grysa z Poznania, poświęcił dom oblacki oraz kuchnię z kantyną dla najbiedniejszych dzieci z parafii w diecezji Toamasina.

Nuncjusz jak „dobry pasterz” wizytuje wszystkie diecezje w kraju, w którym reprezentuje Watykan. Najpierw abp Tomasz Grysa odwiedzał diecezje, w których nie ma biskupów, by ich wyświęcić, więc nasza diecezja Toamasina była zaplanowana jako ostatnia do wizytacji – tłumaczy o. Mariusz Kasperski OMI, proboszcz.

fot. Mariusz Kasperski OMI

W środę 18 września nuncjusz dotarł do diecezji Toamasina, w której został solennie przywitany, zarówno przez reprezentantów Kościoła, jak i przez władze miasta. W uroczystym korowodzie wszyscy wspólnie udali się do katedry, miejsca biskupstwa. Kolejnego dnia abp Tomasz Grysa celebrował dla zgromadzonych Eucharystię oraz poprowadził naukę dla duchowieństwa diecezji. Jak zauważa o. Mariusz Kasperski OMI: „Nuncjusz bardzo biegle posługuje się językiem francuskim, stąd w tym języku wygłosił konferencję, po której z uwagą słuchał pytań. Zdumiewająco szybko jednak arcybiskup zaczął odprawiać mszę świętą w języku malgaskim. Już teraz, po krótkim czasie posługi na Madagaskarze, poprawnie mówi i śpiewa w tutejszych językach”.

fot. Mariusz Kasperski OMI

Decyzja o wizycie nuncjusza w tej oblackiej parafii została podjęta tydzień przed jego przylotem do Toamasiny. Stało się tak dzięki sugestii kardynała, który zasugerował, żeby nuncjusz z Polski odwiedził parafię, w której proboszczem jest oblat z Polski, jedyny Polak pracujący w tej chwili w diecezji. – Nuncjusz zwrócił uwagę na polski napis Prokura Misyjna. Przy niemal każdej parafii działa Caritas, ale w związku z niedawnym tajfunem połowa parafii została zalana i pomoc ubogim nie może być niesiona. Częstym problemem dotykającym tutejszych jest nie tylko głód, ale też m.in. wrzody. Przez wsparcie Prokury Misyjnej Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów możemy realizować pomoc najuboższym – opowiada o. Kasperski.

fot. Mariusz Kasperski OMI

Dzięki wsparciu Prokury Misyjnej Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów (Lumen Caritatis), w parafii powstały i funkcjonują dom oblacki pełniący funkcję probostwa oraz kuchnia z kantyną dla najbiedniejszych dzieci z parafii. Do kompletnego wykończenia domu oblackiego pozostał jeszcze miesiąc prac, zaś w kuchni z kantyną co sobotę wydawany jest posiłek dla 140 najbiedniejszych dzieci z parafii. Ponieważ w soboty dzieci nie idą do szkoły, od rana gromadziły się w kantynie oblackiej. Postanowiono więc wykorzystać ten czas na lekcje języka francuskiego dla najmłodszych. Ojciec Mariusz Kasperski OMI zwraca też uwagę na duże wsparcie finansowe o. Stanisława Olera OMI w tworzeniu placu zabaw dla dzieci przy kuchni – zjeżdżalnia i huśtawka uatrakcyjniają czas dzieci.

fot. Mariusz Kasperski OMI

Jak tłumaczy o. Mariusz Kasperski OMI, w tych regionach panuje duża bieda, około ¾ parafii nie ma jeszcze prądu, więc takie wydarzenia jak odwiedziny i błogosławieństwo nuncjusza są szczególnie doceniane. – Nuncjusz przyjechał na peryferie, gdyż tu są „wolne tereny” – tłumaczy oblat. – Biedni przychodzą tu, gdyż jest ziemia, więc spodziewają się łatwiejszego życia, ale spotykają dużą biedę. Działania parafii są znakiem nadziei dla mieszkańców Madagaskaru. Kolejnym planem jest wybudowanie szkoły dla lokalnych dzieci.

fot. Mariusz Kasperski OMI

W niedzielę 22 września nad brzegiem oceanu odbyła się uroczysta msza święta kończąca wizytę nuncjusza w diecezji Toamasina, podczas której abp Tomasz Grysa wyświęcił prezbiterów oraz diakonów diecezjalnych.

fot. Mariusz Kasperski OMI

Misjonarze oblaci z Polski pracują na Madagaskarze już od ponad 40 lat. Pierwsza grupa pięciu misjonarzy, po przylocie w roku 1980, otrzymała do prowadzenia dwa już istniejące okręgi misyjne – Marolambo i Ambinanindrano, w Dystrykcie Lasów Tropikalnych, we wschodniej części Czerwonej Wyspy. Obecnie prowadzą 15 placówek misyjnych, a od 2004 r. także cztery parafie na wyspie Reunion. Aktualnie Delegatura Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Madagaskarze wchodzi w skład Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów, a tworzy ją około 100 zakonników, w zdecydowanej większości Malgaszy. Jej przełożonym jest o. Alphonse Philiber Rakotondravelo OMI. Klerycy z Kamerunu kształcą się również w seminarium oblackim w Polsce, w Obrze k. Wolsztyna. 

Prokura Misyjna Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów powstała w maju 1969 r. w Poznaniu i została założona przez o. Walentego Zapłatę OMI. Oficjalnie powołana wówczas instytucja nazywała się Sekretariatem Powołań i Prokury Misyjnej. Założenie Prokury Misyjnej zbiegło się z wyjazdem na misje do Kamerunu (2 stycznia 1970 r.) polskich misjonarzy oblatów. Bardzo szybko wzrastała liczba Przyjaciół Misji, grona świeckich, którzy współpracują z misjonarzami oblatami. W 2017 r. Prokurę Misyjną połączono z redakcją czasopisma „Misyjne Drogi” i portalu misyjne.pl. Prokura Misyjna realizuje działania na rzecz bieżącego wsparcia misjonarzy i misji, jak i reaguje na sytuacje kryzysowe: klęski żywiołowe czy konflikty zbrojne, organizując różnego rodzaju pomoc, także online. Wysyła również wolontariuszy misyjnych. W 2022 r. Prokura Misyjna za całokształt działalności otrzymała medal Komisji Episkopatu Polski ds. Misji Benemerenti in Opere Evangelizationis. Obecnym dyrektorem Prokury Misyjnej jest o. Wiesław Chojnowski OMI. Liczba Przyjaciół Misji wynosi prawie 45 tysięcy osób w kraju i za granicą. 

fot. Mariusz Kasperski OMI

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze