Madryt: Parafia Misyjna

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Błogosławiona parafia, która przyjmuje wszystkich – powiedział kard. Juan José Omella, metropolita Barceloy na sympozjum „Parafia misyjna”, które do 8 lutego odbywa się na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie. Mówiąc o takiej parafii „w duchu Papieża Franciszka”, wskazał, że jest ona wciąż aktualna i ma przed sobą przyszłość, ale pod warunkiem, że „będzie się reformowała”. Winna ona „przyjmować i słuchać ludzi w oparciu o Słowo Boże, uczestniczyć w ich życiu” i „wysyłać na ewangelizację” – podkreślił mówca.

Opowiedział się za okresową rewizją, aby parafia była bardziej skuteczna w misji ewangelizacyjnej. „Nie możemy żyć rutyną. Musimy zareagować i rozpocząć etap naznaczony radością Jezusa, bez smutków i tęsknot za przeszłością, abyśmy stali się nadzieją wśród społeczeństwa” – powiedział kardynał z Katalonii.

Zaznaczył, że powinna temu posłużyć odnowa życia chrześcijańskiego we wspólnotach parafialnych. „Chodzi o taką odnowę, która opiera się na Jezusie Chrystusie, a nie na opcjach politycznych. Trzeba więc w centrum postawić Jezusa, a nie proboszcza czy działanie” – oświadczył purpurat.

Zaapelował także o odzyskanie humanizmu, którego wzorem jest Jezus Chrystus. „Nie możemy żyć w zamknięciu. Królestwo Boże polega również na budowie społeczeństwa bardziej ludzkiego i błogosławionego. W tym sensie należy wspierać działalność poza świątynią” – stwierdził kard. Omella. Dodał, że cechą dobrze działającej parafii jest również miłosierdzie, które leczy rany fizyczne i duchowe. „Kiedy wspólnota żyje w ten sposób, to szerzy nadzieję” – podkreślił mówca.

Madryt: Parafia Misyjna
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze