fot. EPA/Kiko Huesca

Madryt: rozpoczęło się 41. Europejskie Spotkanie Młodych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Madrycie rozpoczęło się w piątek 41. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę Taize. Do hiszpańskiej stolicy przybyło 15 tys. młodych osób ze wszystkich państw Europy, w tym liczni Polacy.

Jak powiedział PAP brat Wojciech z Taize, Polacy są najliczniejszą po Hiszpanach grupą narodowościową, która bierze udział w spotkaniu młodych chrześcijan. Do Madrytu przybyło łącznie ponad 3,5 tys. Polaków.

“Wielu Polaków zostanie w czasie tego spotkania, które potrwa do 1 stycznia, ugoszczonych przez rodziny na terenie aglomeracji madryckiej” – dodał.

Pochodzący z Polski zakonnik zaznaczył, że w piątek w ciągu dnia w przyjęciu 15 tys. młodych ze wszystkich państw Europy, a także przedstawicieli innych kontynentów, pomaga blisko 1000 wolontariuszy.

Poza odbywającymi się w madryckich kościołach oraz na terenie stołecznych targów modlitw dla wszystkich uczestników wydarzenia, młodzi polscy pielgrzymi wezmą też udział w odrębnym spotkaniu narodowym dla Polaków.

“W jego trakcie, 31 grudnia, odbędzie się msza święta, której przewodniczyć będzie prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak” – przekazał przedstawiciel Wspólnoty Taize.

Madryt jest po raz pierwszy gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych. We wcześniejszych latach wydarzenie to odbywało się czterokrotnie w hiszpańskich miastach: trzy razy w Barcelonie (1979, 1985, 2000) i raz w Walencji (2015).

Bracia z Taize organizowali Europejskie Spotkania Młodych również w Polsce. W 1989 i 1995 r. gospodarzem wydarzenia był Wrocław, w 1999 r. – Warszawa, a w 2009 r. – Poznań.

Pomysł organizowania pod koniec roku w jednym z miast Europy dużego międzynarodowego spotkania wyszedł od założyciela Wspólnoty Taize brata Rogera. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków poprzez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty dotyczące kwestii religijnych, kulturalnych i społecznych. Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu oraz do wspólnej modlitwy o pokój.

Zobacz także
Wasze komentarze