16 kwietnia 2016 r. to data, która zmieniła życie mieszkańców Ekwadoru. Od tragicznych wydarzeń w Ekwadorze minął już rok. Według oficjalnych doniesień w wyniku trzęsienia ziemi zginęło 661 osób. Jednak w rzeczywistości trzęsienie ziemi zniszczyło życie tysięcy ludzi – stracili domy i pracę. Wielu z nich mieszka na ulicach, w bambusowych lub kartonowych chatach, w których teoretycznie, mieli pozostać tylko przez kilka tygodni. Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Ekwador, było jednym z najsilniejszych tego typu zjawisk, które nawiedziło ten kraj w ostatnim stuleciu. Siła wstrząsów dochodziła nawet do 7,9 stopni w skali Richtera. Ruchy tektoniczne trwały zaledwie kilka minut, ale krajnie może się pozbierać po nich przez ponad rok. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w zeszłym roku realizowało aż 40 projektów w Ekwadorze. Z tego 8 dotyczyło odbudowy kościołów i ośrodków duszpasterskich w diecezji Portoviejo. Wśród tych miejsc wymienić można: parafię María Auxiliadora (Matka Boża Ucieczki Wiernych) czy parafię Matki Bożej w Jama. PKWP odbudowało również centrum parafialne w parafii Santa Rosa de Lima w Canoa oraz od podstaw zbudowało wielofunkcyjny budynek w parafii San Agustín w Calceta. Tylko na te projekty, w zeszłym roku zostało przeznaczonych 626 tys. Euro. Obecnie Zbierane są środki, w celu zorganizowania „drugiej fali pomocy” (foto. PKWP).

Ekwador: trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 st.

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 st. wystąpiło w piątek pod dnem morskim u wybrzeży środkowego Ekwadoru – poinformowała amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Władze Ekwadoru podały, że nie zanotowano większych strat, nie było też fal tsunami.

Według USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 88,5 km na północny zachód od miasta Portoviejo, na głębokości 10 km pod dnem Oceanu Spokojnego.

Wybrzeża Ekwadoru są fragmentem tzw. „ognistego kręgu” otaczającego Ocean Spokojny, w którym często występują trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów.

W kwietniu ub. roku niszczycielskie trzęsienie ziemi u wybrzeży tego kraju zabiło ponad 650 osób.

Zobacz także
Wasze komentarze