epa05794137 Members of the media crowd in front of the main gate of the North Korean Embassy in Kuala Lumpur, Malaysia, 15 February 2017. A press statement released by the Malaysian Royal Police on 14 February 2017, said a 46-year-old North Korean named Kim Chol died the previous day on his way to a hospital from a Malaysia International Airport service counter where he sought initial medical treatment. Reports said Kim Chol, an alias used by Kim Jong-nam, was attacked by two unidentified women with chemical sprays. The Malaysian police are conducting an investigation and a post-mortem examination is expected to be completed soon. EPA/AHMAD YUSNI Dostawca: PAP/EPA.

Malezja przekaże Korei Północnej ciało Kim Dzong Nama

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Malezja przekaże Korei Północnej ciało przyrodniego brata przywódcy tego komunistycznego kraju Kim Dzong Una – zapowiedział w czwartek wicepremier Ahmad Zahid Hamidi, trzy dni po zabójstwie Kim Dzong Nama na lotnisku w Kuala Lumpur.

„Nasza polityka polega na honorowaniu dwustronnych relacji ze wszystkimi krajami” – oświadczył Zahid. Dodał, że po zakończeniu procedur policyjnych i medycznych ciało zostanie przekazane ambasadzie Korei Północnej w Kuala Lumpur.

Potwierdził też, że mężczyzna, który najpewniej został otruty w poniedziałek na lotnisku w Kuala Lumpur, to Kim Dzong Nam. Wcześniej malezyjska policja przedstawiając oficjalnie informacje w sprawie zabójstwa mówiła, że zabity został „obywatel Korei Północnej”.

„Miał przy sobie dwa różne dokumenty tożsamości, w tym najprawdopodobniej fałszywy dokument” – dodał wicepremier.

Według południowokoreańskich mediów Kim przybył do Malezji posługując się paszportem wystawionym na nazwisko Kim Chol.

45-letni Kim Dzong Nam został w poniedziałek rano zaatakowany i otruty na lotnisku w Kuala Lumpur, skąd chciał odlecieć do Makau. Zmarł w drodze do szpitala. Niektóre media pisały, że został ukłuty „zatrutymi igłami”, a inne podawały, że powiedział lekarzom, iż ktoś spryskał jego twarz sprayem.

W środę zakończono sekcję zwłok mężczyzny, ale nie udało się na razie ustalić przyczyny śmierci.

W sprawie zabójstwa malezyjska policja zatrzymała już dwie kobiety.

Wywiad Korei Południowej przekazał deputowanym w Seulu, że młody i nieprzewidywalny przywódca Korei Północnej wydał rozkaz zabicia swego przyrodniego brata i że taką próbę podjęto już w 2012 roku.

Do zabójstwa Kim Dzong Nama doszło w czasie, gdy Kim Dzong Un próbuje umocnić swoją władzę, którą sprawuje od śmierci swego ojca Kim Dzong Ila w 2011 roku oraz gdy na Pjongjang wywierana jest coraz większa presja międzynarodowa w związku z jego programami nuklearnymi i rakietowymi.

Kim Dzong Nam, najstarszy syn poprzedniego przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Ila, był niegdyś postrzegany jako jego następca. Wyrażał sprzeciw wobec przekazania władzy Kim Dzong Unowi i dynastycznej kontroli odizolowanego państwa przez swoją rodzinę. Od wielu lat mieszkał za granicą, krążąc między Makau, Pekinem i Hongkongiem.

Fot. PAP/EPA/AHMAD YUSNI

Malezja przekaże Korei Północnej ciało Kim Dzong Nama
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze