Malezja: sułtanowie potępiają nietolerancję w imię islamu

Wszelkie przejawy nietolerancji, podejmowanej w imię islamu, potępiło 9 sułtanów – zwierzchników religijnych i politycznych w stanach tworzących Malezję. Wyrazili przy tym zaniepokojenie dla jedności i zgody narodowej w związku z coraz częstszymi przypadkami przemocy, do jakich dochodzi ostatnio w tym południowoazjatyckim kraju.

Okazją do zabrania głosu w tej sprawie była postawa właścicieli dwóch pralni – w miastach Kangar (stolica stanu Perlis) i w Muar (stan Johor) – którzy odmówili obsługiwania klientów nie będących muzułmanami. W wydanym 10 października oświadczeniu, komentującym to wydarzenie, strażnik Pieczęci Władcy – Tan Sri Datuk Seri Syed Danial Syed Ahmad stwierdził, że „w ostatnich tygodniach działania pewnych jednostek przekroczyły wszelkie możliwe do przyjęcia standardy przyzwoitości, wystawiając na ryzyko harmonię istniejącą w społeczeństwie, które jest wieloreligijne i wieloetniczne”.

Zdaniem autora, który wypowiedział się w imieniu pozostałych sułtanów, „szkodliwe skutki tego rodzaju działań są tym poważniejsze, gdy kojarzą się lub są popełniane w imię islamu”. Zaznaczył, że „reputacji tej religii, zachęcającej swych wiernych, aby szanowali innych, byli umiarkowani i otwarci, nigdy nie można podważać działaniami, dzielącymi ludzi, dokonywanymi przez niektóre grupy lub pojedyncze osoby, które mogą prowadzić do rozłamów wśród obywateli. Dokument wyraża także poparcie dla postawy sułtanów Johoru i Perlisu, którzy stanowczo potępili przejawy dyskryminacji niemuzułmanów oraz zapewnili, że wyznawcy islamu mają się odnosić do innych z szacunkiem, umiarkowaniem i otwarciem.

Strażnik Pieczęci podkreślił ponadto, że jedność i zgoda między różnymi wspólnotami mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia krajowi stabilności oraz wezwał mieszkańców kraju, aby nadal kierowali się pięcioma głównymi zasadami zawartymi w konstytucji federalnej i w deklaracji Rukun Negara (Zasady Narodowe). Jest to dokument uchwalony w 1970 w odpowiedzi na poważne przypadki przemocy na tle rasowym, do jakich doszło rok wcześniej w Malezji. Ucieleśnia on filozofię narodową, wymieniając pięć zasad pluralizmu malezyjskiego, których należy przestrzegać w celu poszanowania różnych religii i narodowości, istniejących w tym kraju. Zasady te to: wiara w Boga, lojalność wobec króla i kraju, poparcie dla prawa i konstytucji, rządy prawa oraz dobre zwyczaje i moralność. Malezja dzieli się na 13 stanów, z których 9 ma tytuł sułtanatów i zarządzają nimi sułtani, podczas gdy na czele pozostałych jednostek stoją gubernatorzy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze