Małopolskie: sejmik przyjął oświadczenie w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II
Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął w czwartek oświadczenie w sprawie obrony dobrego imienia papieża Jana Pawła II – patrona województwa małopolskiego.
– Niestety, przyszły takie czasy, że musimy wyrazić nasze wsparcie dla św. Jana Pawła II i sprzeciw wobec prób podważania jego autorytetu. Myślę, że to jest apel oczywisty – zaznaczył przewodniczący sejmiku Jan Duda podczas czwartkowej sesji.
W oświadczeniu przyjętym 27 głosami za, przy pięciu wstrzymujących się, małopolscy radni wojewódzcy „wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec prób podważania autorytetu św. Jana Pawła II, patrona województwa”.
>>> Jan Paweł II i Kościół w pierwszych tygodniach stanu wojennego [ANALIZA]
„Jan Paweł II jest dla świata, a w szczególności dla Polaków niepodważalnym autorytetem moralnym. Papież – Polak ma olbrzymi wkład w budowaniu pokoju i ładu moralnego na świecie. Był duchowym przywódcą +Solidarności+, który przyczynił się do budowania więzi międzykulturowych i społecznych” – wskazano w oświadczeniu.
„Jako radni województwa małopolskiego mamy obowiązek bronić czci i godności z największego rodu Polaków” – podkreślono w dokumencie.
Św. Jan Paweł II uroczyście został ogłoszony patronem Małopolski 22 października br. podczas uroczystości w sanktuarium pod jego wezwaniem na krakowskich Białych Morzach.
>>> Jan Paweł II a sprawa McCarricka [ANALIZA]
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wręczył wtedy marszałkowi województwa Witoldowi Kozłowskiemu i przewodniczącemu małopolskiego sejmiku Janowi Dudzie dekret wydany przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w którym potwierdziła ona, że św. Jan Paweł II jest patronem województwa małopolskiego „wraz z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i przywilejami liturgicznymi”.
W maju 2019 r. sejmik przyjął w tej sprawie rezolucję. Podkreślono w niej, że z Małopolską związanych jest wielu świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, ale Jan Paweł II jest w tym gronie postacią szczególną, a patronat byłby dla Małopolan rodzajem zobowiązania, aby „wciąż na nowo poznawać spuściznę, jaką nam pozostawił – zawartą zarówno w jego pismach, jak i w przykładzie własnego życia”
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |