Małopolskie: Zakonnica z Ugandy pierwszą laureatką nagrody Veritatis Splendor
Należącą do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa siostrę Rosemary Nyirumbe pochodzącą z Ugandy doceniono tzw. małopolskim Noblem za krzewienie idei solidarności, sprawiedliwości, dialogu i wzajemnego poszanowania.
Srebrny laur i 100 tys. dolarów to nagrody dla pierwszej laureatki Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor (od tytułu encykliki papieża Polaka), które 17 października wręczył zakonnicy Jacek Krupa, marszałek Małopolski. Nagroda została ustanowiona w 2016 r. przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Przyznawana będzie co dwa lata i dedykowana jest osobom, które poświęcają się pomocy bliźniemu, walczą ze stereotypami i swoją postawą stanowią wzór dla innych. To przesłanie zawiera się we wspomnianej encyklice. Nawołuje ona do dialogu i bezinteresownej miłości do drugiego człowieka. Obok Jacka Krupy w skład Kapituły Nagrody weszli kardynałowie, w tym kard. Stanisław Dziwisz oraz ludzie kultury i dyplomacji.
Siostra Rosemary Nyirumbe pochodzi z regionu Paidha w Ugandzie. Wstąpiła do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1976 r. W Ugandzie prowadzi szkołę, w której pomaga ofiarom wojny. Są to przede wszystkim dziewczynki, których do 2012 r. schroniło się tam ponad 2500. Zadaniem zakonnicy jest edukacja i przygotowanie do codziennych czynności, takich jak szycie, gospodarowanie domem i pieniędzmi, gotowanie. Nie brakuje też nauki Kościoła o miłości do drugiego i szacunku. Małopolski Nobel nie jest pierwszym wyróżnieniem siostry Rosemary. Dzięki swojej działalności w 2014 r. została ona bowiem uznana przez magazyn „Time” za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie.
– Bardzo, bardzo Państwu dziękuję. Przyjmuje tę nagrodę z wielką wdzięcznością i pokorą.– Jak dodała, pomoc innym jest jej życiowym powołaniem. – Razem z siostrami z mojego zgromadzenia pokazujemy tym skrzywdzonym dziewczętom, że można odzyskać swoje życie. Lubię posługiwać się metaforą igły i nici, bo ucząc te dziewczęta szycia, pomagamy im z powrotem „pozszywać” swoje marzenia, swoją godność – zakończyła.
Pierwsza laureatka i jej zasługi bez wątpienia przyniosą nagrodzie Veritatis Splendor międzynarodowy rozgłos. Kolejnego laureata poznamy dopiero w 2018 r., ale już za rok odbędzie się konferencja, na której będzie można zgłaszać kandydatów do następnej edycji.
Galeria (8 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |