fot. pixabay

Małżeńskie Drogi – sposób na udane małżeństwo

W ogólnopolskiej syntezie podsumowującej Synod o synodalności niejednokrotnie pojawiały się głosy, że potrzebna jest katecheza dla dorosłych. Jedną z form duszpasterskich, która jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie, jest wspólnota „Małżeńskie Drogi”.

Powołana została 20 lat temu, a od 5 lat organizuje spotkania dla młodych małżeństw sakramentalnych, które chcą wzajemnie się wspierać, by stworzyć trwały i szczęśliwy związek.

>>> Po wielu latach życia małżeńskiego wciąż można się lubić [ROZMOWA]

Młode małżeństwa

„Jestem związany z Małżeńskimi Drogami od roku. Zaraz po ślubie, który wzięliśmy w sierpniu zeszłego roku, postanowiliśmy z żoną, że poszukamy wspólnoty, żeby nie być sami. Zdaliśmy sobie sprawę, że żyjemy w czasach, gdy trwa kryzys małżeństwa, mamy także w rodzinie doświadczenia rozpadu związków i chcemy się przed tym jakoś obronić” – mówi młody małżonek, Bartłomiej. Od roku wraz z żoną Kingą bierze udział w comiesięcznych spotkaniach wspólnoty „Małżeńskie Drogi”.

fot. unsplash

Do wspólnoty należą młode małżeństwa, które mają nieduży staż, od kilkumiesięcznego do 5-letniego. Grupy, skupiające po kilkanaście małżeństw tworzą tzw. krąg. Każdej grupie towarzyszy para animatorów, czyli małżeństwo z dłuższym stażem, oraz opiekun duchowy.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu przy kościele lub w domach członków wspólnoty. Celem spotkań jest umocnienie młodych małżonków w ich powołaniu. Na spotkaniach są poruszane tematy związane z budowaniem więzi, dialogiem, bliskością, tworzeniem rodziny, relacjami między małżonkami i światem.

Tematy

Ks. Zdzisław Wojciechowski SJ, który jest duchowym opiekunem wszystkich kręgów w Warszawie, podaje tematy realizowane podczas tegorocznych spotkań:

1. Życie z Bogiem pod jednym dachem. Powołani do małżeństwa.

2. Wznosimy katedrę. Budujemy więź.

3. „Daj mi pić”. Moje potrzeby. Twoje potrzeby. Nasze życie.

4. Podmiana skarbu. Szatańskie sztuczki.

5. Kamienie w worku. Kryzys.

6. Ciało. Jestem kobietą. Jestem mężczyzną.

7. Słucham? Dialog w małżeństwie.

8. Radość towarzyszenia. Jesteśmy rodzicami.

9. Czas to miłość – mamy czas!

Ale tematy rozmów dyktuje często samo życie: „Rozmowy w czasie spotkań uświadomiły mi, że problemy, z którymi się zderzamy, nie są jednostkowe, ale dotykają większej liczby osób, szczególnie młodych małżeństw. To bardzo budujące, gdy można dzielić się wątpliwościami i słuchać, że inni mają podobne doświadczenia” – mówi Bartłomiej.

fot. unsplash

Formacja zaczyna się w październiku. W kręgu, do którego należy Bartłomiej z Kingą, jest 12 par. Po całorocznym kursie organizowany jest w okresie letnim kilkudniowy wspólny obóz. Na wakacje z rekolekcjami można przyjechać wraz z dziećmi. W tym roku odbyły się dwa cykle rekolekcyjnych spotkań – jeden dla animatorów i drugi na zakończenie tegorocznego nowego kursu młodych małżeństw.

Duchowa siła

Młodzi z kręgu Bartka i Kingi korzystali z gościnności pary animatorów, która udostępnia swój dom na Pojezierzu Brodnickim oraz dużą działkę, gdzie można było postawić namioty. „To była dla nas wielka radość, że mogliśmy wyjechać na wakacje w gronie osób, z którymi się znaliśmy od roku” – dodaje młody małżonek.

Podczas wyjazdów wakacyjnych jest czas na rozmowy, ale także modlitwę i wspólną Mszę świętą. Popołudniowy czas wolny młode małżeństwa wykorzystują na rekreację: kąpiele, spacery po lesie, jazdę na rowerze i zabawę z dziećmi. Dopełnieniem dnia jest wieczorne ognisko.

„Spotkania wspólnoty Małżeńskie Drogi dają mi duchową siłę, ponieważ są to spotkania w duchu katolickich wartości, które wyznaję. Mam świadomość, że moje patrzenie na małżeństwo jest w dzisiejszych czasach niepopularne. Dlatego spotkania z ludźmi, którzy mają podobne poglądy, są okazją do rozwoju i pogłębienia naszego związku” – mówi Bartłomiej.

Ks. Zdzisław Wojciechowski zaznacza, że spotkania dla młodych małżeństw, które zawarły związek sakramentalny, odbywają się już od 5 lat. Najczęściej na początku przychodzi ponad 20 par, ale do końca dociera ok. 15. W tym roku w spotkaniach uczestniczyło wraz z animatorami (małżeństwami z dłuższym stażem) – 28 par.

Duchowny podsumowuje: „w Małżeńskich Drogach doczekaliśmy się już około 70 par animatorów. Do sakramentu małżeństwa przygotowujemy rocznie ok. 600 par. W wakacyjnych spotkaniach uczestniczyło około 120 par. W tym roku 24 września będziemy świętować jubileusz 20-lecia działalności”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze