Małżeństwo z Kanady więzione 4 lata przez terrorystów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Joshua Boyle i Caitlan Coleman wrócili do Kanady po pięciu latach bycia w niewoli w Afganistanie. Zostali porwani przez powiązaną z Talibami ekstremistyczną grupę Sieć Haqqani. W tym czasie kobieta urodziła czwórkę dzieci, jedno zostało zabite.

Małżeństwo, które spędziło w Afganistanie pięć lat w niewoli grupy terrorystycznej Sieć Haqqani, wróciło do Kanady z trójką dzieci. Rodzina Kanadyjczyka Joshuy Boyle’a i Amerykanki Caitlan Coleman przechodzi gruntowne medyczne badania. W chwili porwania Caitlan Coleman była w ciąży, później rodziła jeszcze trzykrotnie.

Mężczyzna w dramatycznej relacji opowiadał, że jedno z dzieci zostało zamordowane, a jego żona została zgwałcona.

– Dzieci mają pierwszy prawdziwy dom. Wcześniej z nadzieją pytały na każdym lotnisku, czy to właśnie tu będziemy mieszkać – napisał Boyle w oświadczeniu przesłanym do Associated Press po powrocie do Kanady.

Rodzina została odbita w środę przez pakistańskie siły bezpieczeństwa, gdy była przewożona przez porywaczy. Informacje o miejscu pobytu porwanych przekazały Pakistanowi Stany Zjednoczone. Kilku członków Sieci Haqqani zginęło w trakcie akcji.

– Dziękujemy rządowi pakistańskiemu. Wierzę, że znów zaczął szanować Stany Zjednoczone – mówił kilka dni temu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump:

Jak wpadli w ręce terrorystów?
Do porwania doszło, gdy Boyle i Coleman przebywali w niekontrolowanym przez rząd rejonie Afganistanu. Wcześniej podróżowali przez Rosję, Kazachstan i inne kraje regionu. Okoliczności ich pobytu w Afganistanie nie są jasne – w wystąpieniu dla mediów, Boyle opisał się jako „pielgrzyma”, który miał nieść pomoc „najbardziej opuszczonej mniejszości świata”, mieszkańcom terenów opanowanych przez Talibów. Boyle od dawna fascynował się kulturą regionu, opanował wcześniej języka arabski. Władze zaprzeczają jednak doniesieniom, że był powiązany z grupami terrorystycznymi.

Podróżnik Richard Cronin, który spotkał parę w Biszkeku (Kirgistan), wspominał, że Boyle był zafascynowany postaciami wielkich podróżników z przeszłości i przekonywał, że Afganistan jest bezpiecznym krajem, o ile unika się stref bezpośrednio ogarniętych konfliktem.

Powiązania z terrorystami?
Joshua Boyle chciał wrócić od razu do Kanady. Obawiał się, że jeśli zostanie przetransportowany najpierw do Stanów Zjednoczonych, może trafić do aresztu. Wszystko przez jego przeszłość: wcześniej był żonaty z Zaynab Khadr, starszą siostrą Omara Khadra, byłego więźnia w Guantanamo.

Omar Khadr w wieku 15 lat został zatrzymany przez wojska Stanów Zjednoczonych i oskarżony o zabicie jednego z żołnierzy. Rodzina Khadrów miała też w przeszłości kontakty z przywódcą Al-Ka’idy Osamą bin Ladenem.

Śledczy podkreślają, że nie ma związków między porwaniem Joshuy Boyle’a i Caitlan Coleman, a poprzednim małżeństwem mężczyzny. Nazywają to raczej „okropnym zbiegiem okoliczności”. Departament sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował, że zarówno Boyle’owi, jak i Coleman nie grozi zatrzymanie.

Zobacz także
Wasze komentarze