Markowa: Polskie Towarzystwo Naukowe – Akademia Sprawiedliwych zainauguruje swoją działalność
5 i 6 lipca 2024 roku, w ramach Festiwalu Kultury Pamięci. Markowa – Otwarte Drzwi, nastąpi oficjalne rozpoczęcie działalności Polskiego Towarzystwa Naukowego – Akademia Sprawiedliwych. Wykład inauguracyjny pt. „Pod jednym niebem – Polacy i Żydzi przed zagładą” wygłosi prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, przewodniczący Akademii.
Towarzystwo zawiązało się w maju 2023 roku, jako obywatelski akt pracy na polu nauki, której celem jest wsparcie kultury pamięci, tworzonej w oparciu o dziedzictwo Markowej i dziedzictwo Rodziny Ulmów. Jego głównym zadaniem jest aktywność badawcza i edukacyjna dotycząca w szczególności problematyki praw człowieka i etyki społecznej, pedagogiki kultury pamięci, historii Holocaustu. Istotnym obszarem badawczym są także dzieje wsi Markowa, gdzie Towarzystwo ma swoją siedzibę. Towarzystwo stanowi swego rodzaju pomnik poświęcony Sprawiedliwym z Markowej – markowianom, którzy podczas II wojny światowej udzielali pomocy Żydom skazanym na zagładę przez niemieckich okupantów naszego kraju. Wśród członków – założycieli Towarzystwa są przedstawiciele rodzin tych heroicznych markowian. Powstanie Towarzystwa jest pierwszym, dodatkowo już zinstytucjonalizowanym, rezultatem współpracy między Muzeum Polaków Ratujących Żydów a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, realizowanej konsekwentnie przez obydwie instytucje od roku 2022.
Polskie Towarzystwo Naukowe – Akademia Sprawiedliwych
Polskie Towarzystwo Naukowe – Akademia Sprawiedliwych nawiązuje do dziewiętnastowiecznych inicjatyw społecznych podejmowanych na rzecz rozwoju nauki, narodowej tożsamości oraz muzealnictwa. W swojej działalności pragnie kontynuować tradycję towarzystw obywatelskich, realizując pracę naukową i tworząc ścisłe relacje, z markowskimi muzeami. Tym samym nawiązuje do dziedzictwa i dorobku takich instytucji, jak Polska Akademia Umiejętności (powołana w 1872 roku), której członkowie aktywnie zaangażowani byli także w powstanie Muzeum Narodowego w Krakowie, czy Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (założone w 1857 roku), które dzięki donacji Seweryna i Franciszki Mielżyńskich stało u podstaw kolekcji zbiorów artystycznych i historycznych obecnego Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Powołanie TPN – Akademia Sprawiedliwych to jeden z głównych elementów realizacji Strategii Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Równolegle do powołania związanego z Muzeum towarzystwa naukowego, Muzeum otwiera w swojej strukturze organizacyjnej i w przestrzeni Ekspozycji Stałej Muzeum Polaków Ratujących Żydów Pracownię Naukową – Akademia Sprawiedliwych. Pracowania będzie służyć organizacji pracy naukowej Muzeum oraz będzie miejscem realizacji jego działalności edukacyjnej w Markowej.
Artystycznym motywem inauguracji działalności Polskiego Towarzystwa Naukowego
– Akademia Sprawiedliwych jest prezentacja w Markowej – podczas kolejnej „Nocy w Muzeum Ulmów” – spektaklu, Oratorium „Pieśń nad Pieśniami”. Jest to utwór muzyczny – w oparciu o interpretację literacką Romana Brandstaettera – stworzony przez znakomitego badacza chorału gregoriańskiego, wykonawcy muzyki liturgicznej i kompozytora, zmarłego w 2021 roku, Roberta Pożarskiego. Utwór ten w sposób adekwatny wyraża przesłanie ideowe i program Akademii Sprawiedliwych, a jego promocja w ramach działalności Muzeum Polaków Ratujących Żydów prezentuje szerokiej publiczności myśl pedagogiczną i stosowane przez Muzeum formy edukacji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |