fot. TOK FM

Gdańsk: parodia Bożego Ciała podczas parady LGBT+. Uwłaczano Maryi

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podczas odbywającego się 25 maja V Trójmiejskiego Marszu Równości, pod patronatem prezydent miasta Aleksandrę Dulkiewicz, doszło do skandalu. Uczestnicy zorganizowali performance na wzór procesji Bożego Ciała. Przygotowali prowokującą planszę, na której wagina zastąpiła koronę Maryi, a wstążki do niej trzymały kobiety z emblematami LGBT+. Złożono zawiadomienie do prokuratury.

Zdaniem organizatorów ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, tegoroczny marsz był liczniejszy niż ubiegłoroczny, a w 2018 r. wzięło w nim udział około sześciu tysięcy osób. 

fot. PAP/Adam Warżawa

Marsz przeszedł głównymi ulicami Gdańska z Targu Rybnego na plac na terenie postoczniowym, gdzie zorganizowano „tęczowy piknik”. Widniało na nim wiele transparentów oraz tablic, które uznano za prowokacyjne. Największe kontrowersje wzbudziła  scena parodiująca procesję Bożego Ciała – dziewczynki niosące koronę Maryi podczas procesji zastąpliły kobiety w tęczowych aureolach trzymające szarfy zwisające z waginy.

Swoim patronatem, wzorem lat ubiegłych, Marsz objęła prezydent Miasta Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, która na swoim Twitterze, komentując swoje uczestnictwo w wydarzeniu, napisała:

fot. PAP/Adam Warżawa

Na Twiterze rozgorzała dyskusja. Wpis Prezydent Gdańska spotkał się z falą krytki. Ostro skomentował go między innymi publicysta Rafał Ziemkiewicz:

Swój komentarz pozostawił także popularny wśród użytkowników portali społecznościowych proboszcz parafii w Piłce – ks. Daniel Wachowiak, który napisał:

A także Jarosław Papis z fundacji „Hatikvah”:


Pomoc prawną świadkom zdarzenia, którzy czują się skrzywdzeni i chcą skierować zajście do odpowiednich organów państwa zaoferował prezes Instytutu Ordo Iuris:


W sprawie zostało już złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury z art. 196 K.K.

Wydarzenie skomentował Rzecznik KEP – ks. Paweł Rytel-Adrnianik.

Niewątpliwie opisane zajście miało wzbudzić kontrowersje i rzeczywiście to się udało. Prowokacyjny charakter akcji jest godny potępienia. Niestety jej organizatorzy prawdopodobnie nie wzięli sobie do serca przesłania hasła Marszu – „Miłość może tylko łączyć”. 

Zobacz także
Wasze komentarze