Warszawa, 11.11.2017. Uczestnicy Marszu Niepodleg³oœci 2017 id¹ na b³onia Stadionu Narodowego, 11 bm. Tegoroczny marsz, organizowany pod has³em „My chcemy Boga”, idzie z ronda Dmowskiego na b³onia Stadionu Narodowego. (mr) PAP/Bart³omiej Zborowski

Marsze Niepodległości [RELACJA i ZDJĘCIA]

Uczestnicy Marszu Niepodległości zgromadzili się na koniec Marszu Niepodległości na błoniach stadionu PGE Narodowy. Na miejscu ustawiono scenę.

Uczestników przybywających na błonia powitał koncert zespołu Irydion. Manifestację ma zakończyć koncert pieśni patriotycznych. Jak poinformowało na Twitterze MSWiA, minister Mariusz Błaszczak „na bieżąco śledzi przebieg Marszu Niepodległości w Sztabie Stołecznego Stanowiska Kierowania”.

Zdjęcie: uczestnicy Marszu Niepodległości 2017 na Moście Poniatowskiego w Warszawie. Tegoroczny marsz, organizowany pod hasłem „My chcemy Boga”, idzie z ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego, fot: Paweł Supernak, PAP

 

Krucjata Różańcowa
Uczestnicy Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę po raz szósty modlili się w Święto Niepodległości przed Sejmem. W tym roku w związku z barierkami, które są ustawione przed parlamentem, modlący się nie otoczyli gmachu – tak jak było w ubiegłych latach.

Prezydent: kluczowy dialog
Prezydent wygłosił przemówienie na placu Piłsudskiego z okazji Święta Niepodległości:
Prezydent: najważniejsze jest oddanie ojczyźnie, kluczowy jest dialog. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, to jest ponad wszelkimi podziałami ideologicznymi; każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia – mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości.

Zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent wskazywał, że „musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności”. „O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie” – podkreślił.

Prymas: wolność to zadanie
Wolność jest dla nas w każdym czasie i w każdym pokoleniu wciąż nowym zadaniem – mówił prymas Polski abp. Wojciech Polak. Podkreślał, że „miłość ojczyzny domaga się, byśmy pomimo dzielących nas różnic, wspólnie ją budowali”.


Prymas
Polski w trakcie homilii wygłoszonej podczas mszy św. za ojczyznę w gnieźnieńskiej katedrze w 99. rocznicę odzyskania niepodległości zaznaczył, że „tegoroczna rocznica to jakby czas szczególnej wigilii, a więc rozpoczęcia na modlitwie wspólnego oczekiwania na stulecie niepodległości”. Jak mówił „jesteśmy więc razem, by dziękować Bogu za dar odzyskanej przez naszych przodków wolności. Ona jest dla nas, w każdym czasie i w każdym pokoleniu, wciąż nowym zadaniem”.

Kraków razem z Węgrami
Tłumy krakowian świętowały w sobotę Dzień Niepodległości. Uczestnicy obchodów wzięli udział m.in. w uroczystym przemarszu ze wzgórza wawelskiego na Rynek Główny. Była także delegacja ok. 300 Węgrów. W drodze na Rynek Główny uczestnicy zatrzymali się na pl. Ojca Adama Studzińskiego, by złożyć kwiaty przy krzyżu katyńskim. Uroczysty pochód z udziałem Wojska Polskiego i innych służb mundurowych prowadził ulicą Grodzką. Krakowianie nieśli biało-czerwone flagi, śpiewali patriotyczne pieśni.

Abp Jędraszewski na Wawelu
– Dobre i dające nadzieję na przyszłość Polski myślenie zaczyna się od wsłuchiwania się w głos narodu, który jest najwyższym suwerenem tej ziemi – mówił metropolita krakowski. Metropolita krakowski powiedział, że współcześni powinni być wdzięczni za wybitne osoby działające na rzecz sprawy polskiej w 1917 r., ale także za poprzednie pokolenia Polaków, którzy uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach prowadzących do odzyskania niepodległości, m.in. Wiośnie Ludów czy Insurekcji Kościuszkowskiej.

Fot. Mateusz Marek / Nasz Dziennik

Gdańsk o radości i porozumieniu
Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to radosny obowiązek, a dzień 11 listopada jednoczy – powiedział w sobotę podczas Święta Niepodległości dyrektor Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku Karol Nawrocki.

„Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie – tak napisał jeden z ojców polskiej niepodległości Roman Dmowski, który razem z Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim i Ignacym Daszyńskim stali się symbolem ponadideologicznego porozumienia Polaków na rzecz najwyższej wartości, jaką jest niepodległość” – przypomniał dyrektor MIIWŚ.

Dolny Śląsk
Kilka tysięcy osób, w tym wiele rodzin, ale też uczniów ze swoimi nauczycielami, wzięło udział w Radosnej Paradzie Niepodległości we Wrocławiu. W innych miastach Dolnego Śląska świętowano na różnej sposoby – w Głogowie upamiętniono polskich żołnierzy meczem piłki ręcznej.

Świętowali także zagranicą
W dniu Święta Niepodległości w sobotę polska społeczność Kijowa oraz dyplomaci złożyli wieńce i zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni, który jest jednym z dwóch cmentarzy katyńskich na Ukrainie.

Złożeniem wieńca i kwiatów pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Budapeszcie uczcili w sobotę polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii Święto Niepodległości i 150. rocznicę urodzin marszałka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze