Matka Boża Łaskawa – dziś warszawiacy będą celebrować święto patronki miasta

Kult Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Centralne uroczystości odbędą się w sobotę w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.

>>> Piękne słowo: liturgia [FELIETON]

Obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, przybył do Polski w 1651 r. Początkowo wisiał w kościele pijarów przy ul. Długiej, gdzie sprowadził go pierwszy rektor warszawskiego konwentu pijarów ojciec Hiacynt Orselli. W wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego 24 marca 1651 r w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torresa obraz Matki Bożej Łaskawej z namalowaną koroną na głowie został uroczyście wprowadzony do kościoła Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej i pokazany ludowi Warszawy.

Ochroniła przed zarazą

>>> Kijem w hostię, czyli jak nie przekazywać dzieciom wiary [KOMENTARZ]

Decyzją papieża Innocentego X święto Mater Gratiarum Varsaviensis ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie. W 1652 r., kiedy w Warszawie szerzyła się zaraza, magistrat miasta zarządził modlitwy przebłagalne przed tym wizerunkiem Maryi. Obraz był niesiony do murów miasta i do bramy Nowomiejskiej w uroczystej procesji, która miała zagrodzić zarazie wstęp do stolicy. Kiedy epidemia ustała, magistrat miasta podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski.

Fot. unsplash

Dalsze losy

Po upadku Warszawy w 1794 r. kościół Pijarów został przemianowany na polową cerkiew prawosławną. W zamian za utracony kościół władze carskie przekazały pijarom w 1834 r. zrujnowany kościół pojezuicki przy ul. Świętojańskiej, w którym mieścił się magazyn wełny. Tam też przeniesiony został wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Po I wojnie światowej kościół przejęli jezuici. Ukryli oni wizerunek Matki Bożej w czasie powstania warszawskiego w podziemiach kościoła, a po zakończeniu II wojny światowej odbudowali kościół i odnowili kult Matki Bożej Łaskawej.

W 1970 r. papież Paweł VI zatwierdził tytuł Patronki Warszawy. 7 października 1973 r. obraz uroczyście koronował prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

***

Uroczystości odpustowe odbędą się w sobotę o godz. 20.00 w kościele Jezuitów przy ul. Świętojańskiej. Mszy św. będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze