Fot. PAP/Rafał Guz

Męcina: uroczyste podsumowanie kolędy misyjnej

Do kościoła w Męcinie przyjechali kolędnicy misyjni z całej diecezji tarnowskiej. Było to uroczyste zakończenie kolędowania. Biskup tarnowski Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. dziękował dzieciom, ich opiekunom a także mieszkańcom, którzy otwarli swoje domy i wsparli to dzieło. Dzięki kolędnikom na misjach powstały i działają m.in. szkoły, przedszkola, szpital, centra duszpasterskie.

Biskup tarnowski podkreślił w homilii, że jesteśmy powoływani, abyśmy głosili Ewangelię i pozostawiali w naszym życiu trwały ślad obecności Chrystusa. Zachęcał, żeby mieć takie pragnienie, by zostawić w życiu innych ludzi jak najwięcej śladów czynionego przez nas dobra. Jak dodał, dzieje się tak dzięki kolędzie misyjnej. 

– Pozostawiacie wiele dobrych śladów, najpierw w sobie samych, ponieważ dobro, które czynicie sprawia, że wy sami stajecie się lepsi, bardziej wrażliwi na innych. Pozostawiacie dobry ślad w ludziach, których odwiedzacie podczas kolędy, inspirujecie innych do modlitwy i pomocy misjom. Kolędując po domach odbywacie swoistego rodzaju wyprawę misyjną, bo głosicie Jezusa Chrystusa. Ponadto pozostawiacie dobry ślad w mieszkańcach krajów misyjnych, ponieważ otrzymują oni konkretną pomoc, doświadczają konkretnego doba – mówił biskup do dzieci – kolędników misyjnych. 

>>> Kolędnicy Misyjni w tym roku wspomogą dzieci z Kolumbii

Do Męciny przyjechały grupy kolędnicze w kolorowych strojach. 

– Warto pomagać, zwłaszcza naszym rówieśnikom z krajów misyjnych. Tam dzieci nie mają takich warunków jak my. Kolęda misyjna przynosi nam wiele radości. Podczas tego spotkania modlimy się także o pokój na świecie – mówią przedstawiciele kolędników. 

Dzieci wysłuchały świadectwa o ks. Janie Czubie – tarnowskim misjonarzu, który zginął na misjach. Była również katecheza „Kolędnik misyjny jako uczeń-misjonarz” i adoracja Dzieciątka Jezus z sanktuarium w Jodłowej. 

ks. Jan Czuba, fot. archiwum Komisji KEP ds. Misji

– Dzieci pokazują nam potrzebę bycia razem. To jest fundament właściwej formacji misyjnej: żyć i działać dla innych i z innymi. Taka wizja wpisuje się bardzo wyraźnie w duchowość Miłosiernego Samarytanina i duchowość komunii – mówi ks. Maksymilian Lelito wicedyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Dzięki kolędzie misyjnej, diecezja tarnowska wspiera dzieła realizowane przez misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga, w Kamerunie, Tanzanii, Boliwii, Kazachstanie. To m.in. prowadzenie szpitala w Bagandou, szkół w Afryce, placówki dla dzieci z niepełnosprawnością w Kazachstanie. Ponadto sfinansowane zostanie dożywianie, budowa i wyposażenie sal lekcyjnych, utrzymanie nauczycieli i formacja katechistów. To także wsparcie dla projektu ogólnopolskiego, czyli dla dzieciw Kolumbii. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze