Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla ks. prof. Andrzeja Szostka
– W dzisiejszych trudnych czasach zwątpień w wartości i upadku autorytetów, ksiądz profesor w zrozumiały dla wszystkich sposób kontynuuje dzieło moralne swego nauczyciela i mistrza Jana Pawła II dając nadzieję, że światło dobra i prawdy zawsze wyprowadza z mroku – mimo wszelkich przeciwności, opresji i nierzadko cierpienia. Taką drogą podążał przez życie Jan Karski. Medal jego Misji trafia w godne ręce – mówi Jerzy Kozielewski, stryjeczny wnuk legendarnego emisariusza.
>>> Warszawa: nominacja generalska dla Jana Karskiego
Jak dodał, symboliczny jest także fakt, że medal zostaje przyznany w roku stulecia urodzin św. Jana Pawła II, którego naukowym sukcesorem na KUL-u był właśnie ks. prof. Szostek. Obu połączyła unikalna więź mistrz-uczeń.
– Czuję się ogromnie zaszczycony gestem przyznania mi medalu, który niezwykle wysoko cenię zarówno z racji jego patrona Jana Karskiego, jak i z powodu grona niezwykle godnych laureatów tego medalu. Przyjmuję więc ów honor z wielkim zażenowaniem i jeszcze większą wdzięcznością – skomentował ks. prof. Andrzej Szostek.
Jan Karski-relacja z getta:"Mijaliśmy starca. Siedział na ziemi nagi i rytmicznie kiwał się do przodu i tyłu.Jego oczy błyszczały i nieustannie mrugał powiekami.Nikt nie zwracał na niego uwagi.Obok leżało dziecko w łachmanach.Miało drgawki.Z przerażeniem spoglądało dookoła" pic.twitter.com/RRQAje5mIX
— Fundacja im. Janusza Kurtyki (@FundacjaKurtyki) September 30, 2020
Autorem projektu medalowego jest wybitny polski artysta-plastyk Janusz Kapusta na stałe mieszkający w Nowym Jorku, zaś wykonawcą znany polski artysta-medalier Wiesław Kulej. Emisja odznaczania jest wyjątkowo krótka i liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy.
>>> Gdyby w getcie żydowskim istniały smartfony. Kontrowersyjny projekt Matiego Kochavi
Na liście osób już uhonorowanych lub mających nimi zostać znajdują się oprócz Ojca Świętego także prezydenci Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela, państw których obywatelstwo dumnie posiadał Jan Karski.
Medal trafił w ręce kardynałów: Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza, abp. Grzegorza Rysia, bp. Tadeusza Pieronka i bohaterskiego duchownego katolickiego ks. Ibrahima Al-Sabbagha z Allepo, niestrudzonego w ratowaniu i pomocy mieszkańcom tego umęczonego miasta. Obdarowana został nim także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, świątynia, z którą przed wojną i podczas okupacji blisko związany był Jan Karski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |