epa10443159 Pope Francis meets with representatives of charities at the Apostolic Nunciature in Kinshasa, Democratic Republic of Congo (DRC), 01 February 20223. Pope Francis arrived in Congo for a six-day trip to Africa that will also include South Sudan. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Kongo: media podkreślają przesłanie pokoju papieża Franciszka

Wizyta papieża Franciszka w Demokratycznej Republice Konga (DRK) znajduje szerokie odbicie w mediach tego kraju „Papież Franciszek przekazał DRK przesłanie pokoju”, napisał tygodnik „The East African” relacjonując spotkanie Franciszka z ofiarami przemocy we wschodnim Kongo. Zwraca uwagę, że to spotkanie ukazało papieżowi „nagą rzeczywistość”, o kobietach zwerbowanych przez rebeliantów jako niewolnice seksualne, o ofiarach okaleczeń i kanibalizmie.

Według kongijskiego radia RTNC, papież był poruszony „surowymi i łamiącymi serce” relacjami naocznych świadków. W swoim przemówieniu na zakończenie spotkania Franciszek wystosował „mocne orędzie” do wszystkich „pociągających za sznurki” w konflikcie. Z kolei ONZ-owskie radio Okapi zwróciło uwagę, że papież po raz kolejny zapewnił ofiary konfliktu o swej bliskości z nimi.

>>> Papież spotkał się z ofiarami przemocy w Demokratycznej Republice Konga

„Przebaczenie, pokój i 'amnestia serca’” były głównym przesłaniem papieża podczas Mszy św. na lotnisku w Kinszasie – podsumowuje dziennik „Le Potentiel”. Gazeta podkreśliła, że Franciszek bezpośrednio wezwał rebeliantów do przerwania wiecznego kręgu przemocy. Zwróciła też uwagę, że w Mszy św. z udziałem ponad miliona osób uczestniczył prezydent Felix Tshisekedi i politycy opozycji, natomiast „rzucał się w oczy swoją nieobecnością” były prezydent Joseph Kabila.

Wiele mediów lokalnych nawiązuje do politycznego przesłania papieskiej Mszy św., a mianowicie konfliktu z Rwandą. „The East African” ocenia, że papież był świadomy „kontekstu eskalacji”, gdy podkreślał: „sąsiad jest bratem”. Z kolei Radio France Internationale zauważyło, że „papież nie wymienił w swoim przemówieniu Rwandy z nazwy, ani nie stanął po żadnej stronie konfliktu.”

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze