Fot. Flickr/EpiskopatNews

Media: w adhortacji papieża nie ma przełomu ws. wyświęcania żonatych mężczyzn

W adhortacji apostolskiej papieża Franciszka, podsumowującej synod na temat Amazonii, nie będzie otwarcia wobec propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn ani diakonatu kobiet – podała we wtorek amerykańska agencja Catholic News Service w przeddzień publikacji dokumentu.

„Querida Amazonia” (Umiłowana Amazonia) – to tytuł oczekiwanej adhortacji, w której papież ma zająć ostateczne stanowisko wobec propozycji zgłoszonych na synodzie w Watykanie, który odbył się w październiku 2019 roku. Jedna z nich, przyjęta w głosowaniu na zakończenie obrad, dotyczyła wyświęcania żonatych diakonów (viri probati) na tych terenach amazońskich, gdzie brakuje kapłanów i to do tego stopnia, że nie ma kto odprawić niedzielnej mszy, a do niektórych miejsc ksiądz dociera raz w roku. Apel ten wywołał mocne kontrowersje i podziały na synodzie, które pogłębiła jeszcze w styczniu książka kardynała Roberta Saraha, nawiązująca do tych obrad. Znalazła się w niej wypowiedź emerytowanego papieża Benedykta XVI, który sprzeciwił się wszelkim odstępstwom od reguły celibatu.

Plac św. Piotra w Watykanie, fot. Maciej Kluczka

„Nie będzie żadnego przełomu” – podkreślają watykaniści za amerykańską agencją katolicką, która twierdzi, że ujawnił to sam Franciszek w poniedziałek podczas spotkania z grupą biskupów z USA, składających wizytę w Watykanie. Według cytowanych źródeł papież miał powiedzieć, że ci, którzy skupili się na kwestii możliwości wyświęcania żonatych mężczyzn lub diakonatu kobiet będą zawiedzeni dokumentem. Jeden z biskupów ze Stanów Zjednoczonych zaznaczył relacjonując spotkanie z Franciszkiem: „Powiedział, że tak naprawdę nie wierzy w możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, ale myśli o tym, co zrobić dla wszystkich osób pozbawionych Eucharystii”.

>>> Co postanowił Synod dla Amazonii?

fot. Ettore Ferrari, EPA

Ponadto, jak wynika z wypowiedzi biskupów, papież świadom jest tego, że media i opinia publiczna koncentrują się na tych dwóch kontrowersyjnych kwestiach; on sam zaś kieruje uwagę na wyzwania duszpasterskie, społeczne i ekologiczne, dotyczące regionu amazońskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze