Medziugorie: wkrótce obchody 40-lecia objawień Matki Bożej
W parafii Medziugorie w Bośni i Hercegowinie odbędą się 24 i 25 czerwca obchody 40. rocznicy rozpoczęcia domniemanych objawień Matki Bożej Królowej Pokoju. Parafia i parafianie intensywnie przygotowywali się do tego wydarzenia przez cały miniony rok.
Dokładnie rok przed jubileuszową rocznicą grupa osób zaczęła codziennie rano odmawiać różaniec na wzgórzu Podbrdo – miejscu pierwszego spotkania wizjonerów z Maryją – przygotowując się przez 365 dni do tej rocznicy.
Przygotowania do rocznicy
Dziewięć tygodni przed rocznicą parafia Čitluk (Medziugorie znajduje się w gminie Čitluk) rozpoczęła piesze pielgrzymki do Medziugoria i będzie to robić w każdą niedzielę do końca czerwca. Z kolei pracownicy Centrum Informacyjnego Mir Medziugorje, urzędu parafialnego i pracownicy Centrum Mir Medziugorje odmawiają wielką nowennę na Podbrdo w każdy piątek wychodząc naprzeciw 40. rocznicy rozpoczęcia objawień.
Jak co roku parafia Medziugorie przygotuje się poprzez nowennę, podczas której w czasie modlitwy wieczornej będzie odmawiany różaniec, a przez dziewięć dni przed 40. rocznicą msze św. odprawiać będą byli medziugorscy proboszczowie i wikariusze parafii, którzy w ciągu minionych czterdziestu lat sprawowali posługę duszpasterską w tej parafii.
>>> Medziugorie w centrum modlitewnego maratonu o ustanie pandemii
Marsz Pokoju i procesja
W wigilię objawień Matki Bożej 24 czerwca, w uroczystość Narodzin św. Jana Chrzciciela, odbędzie się tradycyjny Marsz Pokoju z Humaca do Medziugoria. Ta modlitewna pielgrzymka powstała w 1992 r., w kulminacyjnym momencie wojny na Bałkanach. Grupa pielgrzymów z zagranicy, na czele z miłośnikiem Medziugoria Hubertem Liebherrem, wyruszyła z Humaca do Medziugoria, modląc się o pokój w ogarniętej wojną Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie.
Nowością tego roku jest to, że w samą rocznicę objawień 25 czerwca po raz pierwszy odbędzie się procesja z Podbrdo do kościoła św. Jakuba w Medziugoriu. Procesja wyruszy z Podbrdo o 16.30, aby uczestnicy mogli dotrzeć do kościoła parafialnego przed rozpoczęciem programu modlitw wieczornych. Następnie przy ołtarzu polowym, po modlitwie różańcowej i procesji z figurą Matki Bożej, rozpocznie się centralna msza św. o godz. 19.00.
>>> Abp Hoser o Medziugorie: przyjedźcie i zobaczcie, a będziecie mogli dać świadectwo
Mladifest
Jednocześnie podano do wiadomości, że tegoroczny, 32. już Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medziugoriu – Mladifest – odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia 2021 r. Tematem przewodnim są słowa: „Co dobrego mam czynić?” (Mt 19,16). Poprzedni 31. Festiwal Młodych odbył się w okrojonej formie z powodu pandemii COVID-19, która częściowo sparaliżowała rok 2020 na całym świecie. Program tegorocznej edycji ma być podany wkrótce.
Medziugorie
Medziugorie, położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie. To – według grupy wizjonerów – miejsce trwających od 1981 r. objawień Matki Bożej. Ich autentyczność nie została na razie uznana przez Kościół. Negatywie o nich wypowiadali się kolejni biskupi diecezji Mostar-Duvno: Pavao Žanić (1980-1993) i Ratko Perić (1993-2020), a także konferencja episkopatu ówczesnej Jugosławii.
Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 r. specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. Prace komisji obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 r. odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim. W 2014 r. komisja zakończyła swoje prace. Według przecieków medialnych jej raport sugeruje uznanie tylko siedmiu pierwszych dni objawień wspólnych wszystkim wizjonerom.
>>> Kard. Puljić dla KAI: Medziugorie, to największy “konfesjonał” Europy
W 2017 r. abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medziugoriu. Jego misja miała na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej. Po zakończeniu misji abp Hoser został w 2018 r. wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym parafii w Medziugoriu. Jego zadaniem jest wdrożenie rozwiązań duszpasterskich służących temu, by Kościół mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata. Nie ma on natomiast rozstrzygać o autentyczności domniemanych objawień.
Papież Franciszek zezwolił na pielgrzymowanie do Medziugoria, potwierdzając duszpasterską wartość tego miejsca, a w 2020 r. po raz pierwszy napisał list do uczestników tamtejszego Międzynarodowego Festiwalu Młodych. Jednak kościół parafialny w Medziugoriu nadal nie ma statusu sanktuarium. Mimo to przed pandemią przybywały tam 3 mln pielgrzymów rocznie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |