fot. EPA/ASHRAF AMRA

Mekka: rozpoczął się hadżdż, na który przybyło milion pielgrzymów

Milion pielgrzymów z całego świata zgromadził się w czwartek w Mekce w Arabii Saudyjskiej, by odbyć hadżdż, czyli doroczną pielgrzymkę muzułmańską. Po dwóch latach ścisłych covidowych ograniczeń w rytuale uczestniczy ponad dwa razy mniej osób niż przed pandemią.

Hadżdż został udostępniony tylko dla tych pielgrzymów, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19, przedstawili negatywny wynik testu i są w wieku od 18 do 65 lat. Władze szacują, że ok. 85 proc. pielgrzymów przybyło z zagranicy.

W 2020 roku w warunkach największej ostrożności dopuszczono do udziału zaledwie 1000 obywateli i wywodzących się z zagranicy mieszkańców Arabii Saudyjskiej. Rok później w hadżdżu wzięło udział około 60 tys. osób, jednak ponownie nie zezwolono na przyjazd pielgrzymom z innych krajów. Bezprecedensowe restrykcje przeciwpandemiczne zrujnowały pielgrzymkę wielu wiernym, którzy często oszczędzają całe życie i latami czekają na możliwość odwiedzenia miejsca narodzin proroka Mahometa.

Chociaż pandemia jeszcze się nie skończyła i w Arabii Saudyjskiej codziennie odnotowuje się setki nowych zakażeń, władze cieszą się z przyjazdu gości, ponieważ pielgrzymka ta jest źródłem prestiżu w świecie muzułmańskim, a także zastrzykiem finansowym dla krajowego budżetu – komentuje agencja AP.

>>> Szwajcaria: były muzułmanin nawrócony na chrześcijaństwo nie będzie deportowany do Pakistanu

fot. EPA/ASHRAF AMRA

Rozpoczęcie

W czwartek wieczorem większość pielgrzymów przybyła do Miny, małej wioski na wschód od Mekki, gdzie spędzą noc na rozległym polu namiotowym, pogrupowanym według części świata, z których pochodzą. W piątek wstaną o świcie, by pomaszerować na święte wzgórze Arafat, gdzie będą prosić o przebaczenie za grzechy.

W ramach środków bezpieczeństwa wiernym trzeci rok z rzędu nie wolno – wbrew tradycji – dotykać Al-Kaby, czyli miejsca kultu, w którym znajduje się Czarny Kamień, będący największą świętością islamu. Podobnie jak w dwóch poprzednich latach pielgrzymi będą mogli pić wodę ze świętej studni Zamzam w Mekce jedynie z przygotowanych plastikowych butelek, a nie jak zazwyczaj z kubków. Tysiące pracowników medycznych gotowych jest, by służyć pomocą potrzebującym.

>>> Muzułmanin został księdzem. Rodzina nie mogła się pogodzić

fot. EPA/ASHRAF AMRA

Polityczne zmiany

Tegoroczny hadżdż pokazuje również starania rządzącego de facto królestwem księcia Mohammeda ibn Salmana, zmierzające do złagodzenia społecznych ograniczeń i przekształcenia Arabii Saudyjskiej w nowoczesne państwo muzułmańskie, m.in. przez zezwolenie kobietom na odbycie pielgrzymki bez męskiego opiekuna.

Pielgrzymów obowiązują proste, jednakowe stroje, tak by nikt nie się wyróżniał: w przypadku mężczyzn są to białe drapowane szaty, a kobiety noszą czarne abaje (suknie) i chusty na włosy, nie mogąc jednocześnie zakrywać twarzy. Wierni nie powinni stosować żadnych kosmetyków ani perfum.

Jednak w pięciogwiazdkowych hotelach z widokiem na Al-Kabę bogaci płacą równowartość 25-30 tys. złotych za noc, a dla większości pielgrzymów – mimo wydania w przeliczeniu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, by dostać się w tym czasie do Mekki – pielgrzymka oznacza spanie w prostych pokojach lub po prostu na ziemi wokół meczetu. Mogą w ten sposób odprawiać codzienne modlitwy nie tylko, jak na co dzień, w kierunku Al-Kaby, ale również z widokiem na to sanktuarium.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze