epa06191420 Damages to a building following the strong earthquake magnitude 8.4 on the open Richter scale that violently shook Mexico in Oaxaca, Mexico, early 08 September 2017. According to the National Seismological Service (SSN), the earthwaquake’s epicenter was 137 kilometers southwest of Tonala, in the southeastern state of Chiapas. At least 3 people died in Chiapas state, according to the region’s Governor Manuel Velasco, after their house collapsed in the quake. EPA/MARIO ARTURO MARTINEZ Dostawca: PAP/EPA.

Meksyk: trzęsienie ziemi, są ofiary śmiertelne

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,4, które w czwartek w nocy czasu lokalnego nawiedziło południowy Meksyk. Wstrząsy były odczuwalne również w środkowym Meksyku, w tym w stolicy. Wydano ostrzeżenie przed tsunami.

Agencja Associated Press podała, że liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do pięciu; wśród zabitych jest dwoje dzieci w stanie Tabasco, sąsiadującym ze stanem Chiapas, gdzie zginęły trzy osoby. Gubernator stanu Tabasco Arturo Nunez poinformował, że jedno dziecko zginęło, gdy zawaliła się na niego ściana, a drugie, niemowlę, podłączone do respiratora, zmarło w szpitalu, gdzie odcięty został prąd. Władze Chiapas wezwały ludzi mieszkających na wybrzeżu, aby opuścili swoje domy. „Są szkody w szpitalach, gdzie nie ma prądu” – poinformował gubernator stanu Chiapas Manuel Velasco. „Domy, szkoły i szpitale zostały uszkodzone” – dodał.

Obrona cywilna w tym stanie podała na swoim koncie na Twitterze, że jej personel pomaga mieszkańcom i ostrzega, by przygotowali się na wstrząsy wtórne. W sąsiedniej Gwatemali prezydent Jimmy Morales Cabrera wystąpił w telewizji, nawołując obywateli do zachowania spokoju; jak poinformował, służby ratunkowe sprawdzają ewentualne zniszczenia. „Mamy doniesienia o pewnych zniszczeniach oraz o śmierci jednej osoby, chociaż wciąż nie mamy szczegółów” – powiedział Morales, zastrzegając, że informacje o zgonie jeszcze nie zostały potwierdzone.

Fot. PAP/EPA

Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC) poinformowało, że możliwe są rozległe, niebezpieczne fale tsunami na wybrzeżach Oceanu Spokojnego kilku państw Ameryki Środkowej. Tsunami mogą pojawić się w Meksyku, Gwatemali, Salwadorze, Kostaryce, Nikaragui, Panamie, Hondurasie i Ekwadorze. Nie ma zagrożenia tsunami dla Zachodniego Wybrzeża USA. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 123 km na południowy zachód od miasta Pijijiapan w stanie Chiapas, na głębokości 33 km – poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS), na które powołuje się agencja Reutera.

Nawet w odległej o ponad 1000 km stolicy kraju, mieście Meksyk, trzęsienie było tak silnie odczuwalne, że trzęsły się budynki, a przerażeni mieszkańcy gromadzili się w ciemności na ulicach w obawie przed zawaleniem się budynków – informuje Associated Press. Mieszkańcy stolicy wybiegali w pośpiechu na ulice; w mieście rozbrzmiewały syreny alarmowe, gdy trzęsienie ziemi wystąpiło tuż przed północną w czwartek czasu lokalnego – podali świadkowie Reutera. W kilku dzielnicach zabrakło prądu. Meksykańska agencja obrony cywilnej poinformowała, że było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1985 roku, kiedy to południowe wybrzeże kraju nawiedził niszczycielski żywioł o magnitudzie 8,1 i pochłoną 9,5 tys. ofiar śmiertelnych.

Fot. EPA/MARIO ARTURO MARTINEZ

Zobacz także
Wasze komentarze