Męskie „Oblężenie Jasnej Góry”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś odbywa się Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Mężczyzn na Jasną Górę. Spotkanie ma być odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości i wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach.

Pielgrzymce towarzyszyć będzie hasło: „Oblężenie Jasnej Góry”.

Jako polscy mężczyźni chcemy być ostoją dla naszych rodzin i Kościoła, znakiem nowej jakości męstwa w społeczeństwie. Do tego potrzebujemy wzmocnienia, dlatego właśnie pielgrzymujemy do Tronu Królowej – tłumaczy Andrzej Lewek, ze Stowarzyszenia Mężczyźni Świętego Józefa. Organizatorzy, liderzy różnych organizacji męskich w Polsce podkreślają, że Jasna Góra to miejsce bardzo ważne, symboliczne dla Polaków a w bieżącym roku, roku Jubileuszu Koronacji Cudownego Obrazu pielgrzymowanie nabrało nowego wymiaru. – W nurt pielgrzymkowy wpisują się też polscy mężczyźni, którzy także zapragnęli mieć swoje spotkanie – twierdzi Andrzej Lewek.

Jak zauważają dalej organizatorzy spotkanie pod hasłem „Męskie Oblężenie” prowokuje tytułem, bo „oblężenie kojarzy się jednoznacznie z tym z 1655 roku, które również było męskie”. Tym razem jednak nie chodzi o walkę, przemoc, zniszczenie. Wręcz przeciwnie: mężczyźni przychodzą do Królowej, by zawierzyć Jej swoje rodziny, miejsca pracy, przestrzenie odpowiedzialności. 


Organizatorzy przywołują przykłady wielu wielkich i świętych Polaków, którzy pokazali wartość powierzania się Matce Boże, takich jak św. Jan Paweł II, Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, o. Maksymiliana Kolbe czy ks. Jerzego Popiełuszkę. „Mężczyzna rozwija w pełni swoją męskość wtedy, gdy aktywnie podejmuje swoje męskie role, wchodzi w swoje powołanie. Musimy nastroić ucho, nastawić się na rozeznawanie, nauczyć się głosu Pana, który mówi” – wyjaśnia Lewek.

W programie znajdują się trzy konferencje o męskości i ojcostwie, które wygłoszą: Jacek Pulikowski – specjalista w pokonywaniu kryzysów małżeńskich, budowaniu relacji rodzinnych czy postawy rodzicielskiej, Mieczysław Guzewicz mąż – doktor habilitowany teologii biblijnej i pastoralnej, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, doradca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Stanisław Sławiński – pedagog, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych. 
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 w Sali o. Kordeckiego „męskim uwielbieniem”. Potem odbywać się będą wykłady. Na godz. 14.40 zaplanowano Mszę Świętą w Bazylice pod przewodnictwem abp. Zbigniewa Stankiewicza z Łotwy.
Męskie „Oblężenie Jasnej Góry”
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze