EPA/ALESSANDRO GUERRA

Metropolita Epifaniusz: głos papieża przeciwko wojnie jest silny i powinien być słyszany

„Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować za to, co zrobił do tej pory. Nie tylko na poziomie duchowym, swoimi modlitwami, ale także poprzez wsparcie materialne, poprzez wysyłanie pomocy humanitarnej, która dociera do nas z Kościoła katolickiego. Poprosimy go, aby to wsparcie mogło być kontynuowane”.

Stwierdził Epifaniusz, metropolita kijowski i zwierzchnik autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy w rozmowie z włoską agencją katolicka SIR. Metropolita wchodzi w skład delegacji Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, która została przyjęta przez papieża w Watykanie dziś rano, przed audiencją generalną.

>>> Metropolita Epifaniusz: Ukraina chce być członkiem Wspólnoty Europejskiej [ROZMOWA]

SIR spotkał się z metropolitą Epifaniuszem wczoraj po południu w Domu św. Marty, gdzie jest gościem. „Wierzymy też – dodał metropolita – że głos papieża przeciwko temu złu, które zaatakowało i zniszczyło Ukrainę, jest silny i powinien być słyszalny”.

Fot. EPA/CLAUDIO PERI

>>> Metropolita Epifaniusz: w Ławrze Peczerskiej zabrzmi modlitwa po ukraińsku

„Walczymy o wolność. Nie tylko za wolność Ukraińców, ale za wolność całej Europy. Papież jest przywódcą religijnym dla całego świata” – powiedział Epifaniusz i dodał: „Dlatego ważne są dla nas jego myśli, jego słowa, ale jeszcze bardziej jego modlitwy. W szczególny sposób odczuwamy, w tym trudnym momencie naszej historii, jego duchowe wsparcie poprzez modlitwę. Ale papież jest nie tylko przywódcą religijnym. Jest również głową państwa. I wielu ludzi, na całym świecie, go słucha. W tej chwili dla Ukraińców wsparcie innych krajów jest bardzo ważne”.

Papież modli się o Boże miłosierdzie dla narodu ukraińskiego

„Boże zmiłuj się nad tym dzielnym narodem” – powiedział Franciszek przyjmując dzisiaj rano przed audiencją ogólną Delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.

Ojciec Święty przekazał przygotowany na tę okazję tekst, zwracając się następnie do obecnych w improwizowanym przemówieniu. „Chciałem was pozdrowić przed wyjazdem” – powiedział Franciszek – „pomódlmy się w milczeniu, każdy w swoim języku, w ciszy, ale razem za naszą umiłowaną Ukrainę”. „Od dziecka żywiłem sympatię do tego narodu” – wyznał papież – „Módlmy się za tę ukraińską matkę, przykład w obliczu tak wielkiej powierzchowności widocznej w tak wielu kulturach dzisiaj” …. „Nie miejcie wątpliwości, modlę się za was: noszę was w sercu” – zakończył Ojciec Święty.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze