Metropolita Epifaniusz uważa, że wkrótce kilka Kościołów uzna autokefalię ukraińską
W najbliższym czasie kilka Kościołów lokalnych uzna oficjalnie Prawosławny Kościół Ukrainy (PKU) – oznajmił jego zwierzchnik, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz. W Czerniowcach podczas wprowadzania w urząd nowego biskupa połączonej eparchii (diecezji) czerniowiecko-bukowińskiej opowiedział on o działaniach podejmowanych przez PKU na rzecz szerszego uznania go w świecie prawosławnym.
„Robimy wiele w tym kierunku, ale nieoficjalnie, gdyż wróg pracuje na wszystkich frontach i na froncie zewnętrznym jest dość aktywny i my to widzimy” – oświadczył metropolita. Podkreślił, że oni [tzn. Rosja] „działają w innych lokalnych Kościołach prawosławnych, aby nie uznały one naszego statusu autokefalicznego”. Zaraz jednak zwrócił uwagę, że dzięki Patriarchatowi Konstantynopolskiemu, jak to zapisano w tomosie [dekrecie] o autokefalii z 2019, PKU utrzymuje więź z całym światem prawosławnym „i obecnie wszystko zależy w pewnym stopniu od dyplomacji”.
>>> Metropolita Epifaniusz: Ukraina chce być członkiem Wspólnoty Europejskiej [ROZMOWA]
„Pracujemy w tym kierunku i jestem przekonany, że wkrótce nadejdzie uznanie [autokefalii PKU] od kolejnych kilku Kościołów. Ale nie rozgłaszamy naszego planu działań, aby wróg nam nie przeszkodził” – stwierdził mówca. Jego zdaniem takie decyzje może podjąć od razu kilka Kościołów lokalnych a światowe prawosławie uważnie śledzi wydarzenia na Ukrainie.
„Z kościelnego punktu widzenia to, co dzieje się u nas, jest pozytywne. Prawosławny Kościół Ukrainy jest bowiem największy, stopniowo wzrasta, powiększa się i umacnia” – powiedział Epifaniusz. Za najważniejsze uznał poparcie, jakim cieszy się on w narodzie, zwłaszcza wśród miejscowych prawosławnych. „Dlatego to jest istotne, a w najbliższym czasie uznają nas także inne lokalne Kościoły prawosławne. Wszystko to jest konieczne i potrzebne do rozbudowy i umocnienia się naszego Kościoła” – dodał na zakończenie zwierzchnik PKU.
Prawosławny Kościół Ukrainy powstał na soborze zjednoczeniowym w Kijowie 15 grudnia 2018 z połączenia dwóch niezależnych i niekanonicznych do tego czasu Ukraińskich Kościołów Prawosławnych: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefalicznego. 6 stycznia 2019 w Stambule patriarcha konstantynopolski Bartłomiej wręczył głowie nowego Kościoła, metropolicie Epifaniuszowi tomos o autokefalii, czyli o pełnej niezależności od innych Kościołów. Dotychczas decyzję te uznały cztery Kościoły lokalne języka greckiego: Patriarchaty Konstantynopola i Aleksandrii oraz Kościoły Grecji i Cypru.
Patriarchat Moskiewski, który ostro sprzeciwiał się jakimkolwiek próbom uniezależnienia się od niego prawosławia na Ukrainie, gdy okazało się, że autokefalia jest nieuchronna, zerwał 15 października 2018 wspólnotę eucharystyczną z Konstantynopolem, a w odpowiedzi na uznanie PKU przez Patriarchat Aleksandrii w 2020 utworzył pod koniec 2022 własny egzarchat afrykański, obejmujący cały Czarny Ląd. Oznaczało to bezprawne z kościelnego punktu widzenia wkroczenie na obszar kanoniczny innego Kościoła lokalnego i pogłębiło kryzys w światowym prawosławiu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |