Akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka fot. PAP/Andrzej Grygiel

Metropolita katowicki wezwał do modlitwy za górników i ratowników z Zofiówki

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wezwał do modlitwy w intencji górników, poszkodowanych w wyniku sobotniego wstrząsu w kopalni Zofiówka, oraz w intencji ratowników idących im z pomocą. Słowo metropolity będzie w niedzielę odczytane we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.

„Jak zawsze w przypadku katastrof górniczych, tak i tym razem, na informację o wstrząsie na kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, Kościół na Górnym Śląsku odpowiada intensywną modlitwą. Wołamy do Boga – Pana Życia – o ochronienie życia pięciu ofiar potężnego wstrząsu w czeluściach kopalni, modlimy się za wszystkich niosących im pomoc, za ratowników górniczych i sztab ratowniczy” – napisał arcybiskup.

„Z modlitewnym wsparciem stajemy przy rodzinach tych, którzy w planowym czasie nie wyjechali na powierzchnię i oczekują na pomoc w zasypanym chodniku. Niech ta modlitwa wiernych Kościoła na Górnym Śląsku wybrzmi raz jeszcze, szczególnie mocno jutro – w niedzielę – we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej” – czytamy w sobotnim apelu arcybiskupa Wiktora Skworca.

W modlitwie wiernych podczas niedzielnych mszy w kościołach archidiecezji czytane będzie wezwanie do modlitwy „za poszkodowanych i ich rodziny”.

„Wzywajmy pomocy patronki górników, św. Barbary, i trwajmy na modlitwie, którą wspierają też siostry Karmelitanki i inne zgromadzenia zakonne” – dodał w sobotnim komunikacie metropolita, udzielając wszystkim, którzy dołączą do tej niedzielnej modlitwy, swojego pasterskiego błogosławieństwa.

Do wstrząsu w kopalni Zofiówka, o sile ok. 3,42 stopnia w skali Richtera, doszło w sobotę ok. godz. 11. Pod ziemią było w tym czasie ok. 250 górników. Siedmiu zaginionych pracowało w 11-osobowej brygadzie przy drążeniu nowego chodnika. Czterem osobom udało się ewakuować, siedmiu górników zostało pod ziemią – dwóch odnaleziono, nadal trwają poszukiwania pięciu innych; ratownikom udało się zlokalizować jednego z tych zaginionych; na razie nie wiadomo, w jakim jest stanie.

Zobacz także
Wasze komentarze