„Miasto Boga”, czyli 70 lat historii walki o krzyż
– Człowiek to ciało i dusza. I duch. Żadne zarządzenie tego nie zmieni. A że dla Boga nie ma nic niemożliwego…
… to dziś w Nowej Hucie jest kilkanaście kościołów i tysiące wiernych. Tak to się „inaczej” potoczyło. Ale łatwo nie było. 70 lat historii tej dzielnicy Krakowa to także 70 lat walki o Krzyż, walki o Kościół i kościoły, walki o wolność. Także wolność serca – mówi Lidia Jazgar, dyrektor artystyczna cyklu „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” i jedna z ponad stu artystów, którzy wystąpią w koncercie, zatytułowanym „Nowa Huta – Miasto Boga”.
Nie można oddzielić krzyża od ludzkiej pracy. Nie można oddzielić Chrystusa od ludzkiej pracy. To właśnie potwierdziło się tutaj w Nowej Hucie. I to był ten nowy początek ewangelizacji na początku nowego tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce. Ten nowy początek przeżyliśmy razem. I ja zabrałem to z sobą z Krakowa do Rzymu jako relikwię (fragment homilii św. Jana Pawła II podczas mszy św., odprawionej przed opactwem cystersów w Mogile 9 czerwca 1979 r.).
>>> Komunizm i jego potępienie
W koncercie wykorzystane zostaną materiały filmowe Jerzego Ridana i Krzysztofa Ridana w opracowaniu Krzysztofa Ridana. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Jubileuszowy, 60. koncert z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” zbiegł się z obchodami 70-lecia powstania Nowej Huty. To w naturalny sposób nadało kierunek poszukiwaniom wizji artystycznej wydarzenia. W niedzielę, 22 września, o godz. 18.00 na alei Róż odbędzie się koncert dziękczynny pt. „Nowa Huta – Miasto Boga”. Wstęp wolny.
>>> Dekomunizacja ulic w Krakowie
W dziejach Nowej Huty nietrudno o wątki warte przypomnienia i twórczego komentarza. Jednym z nich jest historia zmagań o obecność Boga i wiary w przestrzeni wzorcowego, socjalistycznego miasta, w zamyśle twórców pozbawionego jakichkolwiek elementów tego, co Karol Marks nazwał „opium ludu”.
Na koncertowej scenie oprócz Lidii Jazgar wystąpią: Przemysław Branny, Jacek Dewódzki, Piotr Piecha, Chór i Orkiestra „Krakowska Młoda Filharmonia” Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie oraz Chór ZPiT „Ziemia Myślenicka”. Na gitarze zagra Ryszard Brączek. Oprócz słów i melodii tradycyjnych, publiczność usłyszy dzieła autorstwa m.in. Leszka Aleksandra Moczulskiego, Andrzeja Zająca OFMConv, Krystyny Stolarskiej, Zbigniewa Książka i Agnieszki Osieckiej w kompozycjach Ryszarda Brączka, Bartłomieja Gliniaka, Seweryna Krajewskiego i innych.
>>> Córka Stalina i jej wiara w Boga
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |