Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Dla »innych dzieci Kościoła« ks. Józef Tischner był adresem, pod który można było się udać. Takich adresów trochę dzisiaj brakuje” – mówi Wojciech Bonowicz, autor biografii legendarnego kapłana i filozofa, który zmarł 20 lat temu. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy również o tym, jak pandemia wpłynęła na wiarę wielu ludzi. „Czas zamkniętych świątyń nie był stracony dla duchowości. Na Zachodzie wiele osób deklaruje, że pandemia umocniła ich wiarę lub pomogła odnaleźć Boga” – pisze Jacek Dziedzina.

Idziemy

We wstępniaku do najnowszego numeru tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński porusza temat ostatniego programu „Między niebem i ziemią”. Redaktor naczelny uważa, że problem nadużyć w Kościele został poruszony tam w sposób nieodpowiedni. „Nie mogę milczeć wobec skutków ostatniego programu »Między niebem i ziemią«. Prowadząca Paulina Guzik już na początku zaznaczyła, że jest to program wyłącznie dla widzów dorosłych, chociaż było dopiero południe. W programie zaprezentowano rozmowę z mężczyzną pokrzywdzonym w dzieciństwie przez księdza – jednego z bohaterów ostatniego filmu braci Sekielskich” – czytamy.

Niedziela

„Pielgrzymki, jeśli będą się odbywać nawet w formie ograniczonej, to będą bezpieczne, z uwzględnieniem wszystkich obostrzeń” – podkreślił w rozmowie dla „Niedzieli” bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Urszula Buglewicz pisze na łamach tego tygodnika za to o najmłodszym polskim biskupie. „O decyzji papieża Franciszka biskup nominat ks. dr Adam Bab dowiedział się 18 maja br., w dniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, dlatego długo modlił się przed jego portretem o światło Ducha Świętego” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W tym tygodniu tematem numer jeden w „Przewodniku Katolickim” jest kwestia czasu, który spędzamy w sieci. Urządzenia mobilne sprawiają, że coraz częściej nie zauważmy naszych bliskich. „Od marca nasze dzieci uczą się zdalnie, przyjaźnią się zdalnie i bawią się zdalnie. Jaki ta inwazja ekranów ma wpływ na ich rozwój i jaką szansę dają nam wakacje?” – pisze o tym psycholog Bogna Białecka.

Tygodnik Powszechny

„Niespodziewane odsłonięcie życia wewnętrznego tej części polskiego Kościoła, którą tworzą ludzie posiadający święcenia biskupie, przybrało formę tragifarsy” – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” Artur Sporniak, komentując sprawę bp. Edwarda Janiaka. „Kilka dni temu dostaliśmy sygnał z Watykanu, że papież Franciszek zna naszą sprawę i że ona zostanie zbadana. To nam dało nadzieję” – mówi z kolei Jakub Pankowiak w rozmowie z Anną Goc.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze