Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy rozmowę z abp. Grzegorzem Rysiem. Metropolita Łódzki mówi o sytuacji polskiego Kościoła oraz o przewodnikach w czasie kryzysu. Znajdziemy również artykuł o Elminie Paz Gallo, której proces beatyfikacyjny właśnie się rozpoczął. „Gdy inni panikowali z powodu epidemii, Elmina otworzyła swój dom dla sierot. W codziennej pracy doświadczała tego, co przeżywali wielcy święci” – pisze Jakub Jałowiczor.
Idziemy
Polscy radiotelegrafiści zagłuszali bolszewickie radiostacje czytaniem Pisma Świętego – o tym i innych niezwykłych wydarzeniach, które ostatecznie złożyły się na Cud nad Wisłą, pisze prof. Wiesław Jan Wysocki. Ponadto o tym, co aktualnie dzieje się w Libanie oraz o sytuacji tamtejszych rodzin i chrześcijan, a także o ich relacjach z muzułmanami opowiada Libanka Helene Lahoud Kot w rozmowie z Ireną Świerdzewską.
Niedziela
„Cud na Wisłą jest bezcenną lekcją historii, która tworzy narodową więź, łączy minione pokolenia ze współczesnymi” – pisze ks. Jarosław Grabowski. „Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do ojczyzny w 1999 r. wspomniał o bitwie, która toczyła się na przedpolach Warszawy w 1920 r.: „Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny – i dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą” – przypomina z kolei Bogdan Kędziora.
Przewodnik Katolicki
W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy o tym jak Watykan reaguje na ciągle trwającą pandemię. „Po wybuchu pandemii papież Franciszek jeszcze bardziej niż wcześniej wskazuje na konieczność zaangażowania Kościoła w kwestie społeczne. – Zapraszam was do wspólnego zajęcia się pilnymi kwestiami, na które zwrócono uwagę w czasie pandemii – powiedział papież. Świat jest chory. W niemal każdym jego zakątku przypominają o tym maseczki na twarzach milionów ludzi, rozmaite ograniczenia i obostrzenia, a także codziennie rosnące statystyki zakażeń” – zaznacza ks. Artur Stopka.
Tygodnik Powszechny
„Lekarstwem na kryzys pedofilski w Kościele katolickim byłaby reforma sprawowania władzy. Czego można się nauczyć od Kościołów, w których udział w niej mają świeccy?” – o tym pisze Artur Sporniak w tekście „Przykład idzie z Anglii”. Marta Zdzieborska pisze z kolei o politycznych kontekstach ruchu antyaborcyjnego w USA. „Ks. Frank Pavone to ikona amerykańskiego ruchu antyaborcyjnego. W walce o obronę życia poprze każdego republikańskiego prezydenta. Nawet znanego z seksskandali dwukrotnego rozwodnika Donalda Trumpa” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |