Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Nie wierzę w walec sekularyzacji, choć samą sekularyzację dostrzegam wyraźnie. Nie wierzę w koniec chrześcijaństwa, choć widzę kryzysy chrześcijan. Wierzę natomiast w miłość, wolność i prawdę” – czytamy w edytorialu ks. Adama Pawlaszczyka do najnowszego „Gościa Niedzielnego”. Magdalena Dobrzyniak pisze z kolei o kard. Marianie Jaworskim. „Był odnowicielem Kościoła na Ukrainie, wielkim naukowcem i myślicielem, a jednocześnie skromnym, życzliwym i serdecznym człowiekiem. Kraków i Lwów żegnają zmarłego 5 września w wieku 94 lat kard. Mariana Jaworskiego” – czytamy.

Idziemy

O zasadach, którymi chce kierować się na stanowisku rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski opowiada ks. Leszek Gęsiak SJ w rozmowie z Anną Meetschen. „Rzecznik jest też swego rodzaju twarzą Episkopatu. Będę wypowiadał się niekoniecznie w ten sposób, aby przedstawiać moją opinię, ale przede wszystkim to, co zostało ustalone i przekazane przez księży biskupów” – mówi na łamach „Idziemy” nowy rzecznik KEP.

Niedziela

„Od pewnego czasu jesteśmy świadkami coraz częstszych i coraz bardziej agresywnych ataków środowiska LGBT na ważne dla wierzących symbole, na ludzi Kościoła i na sam Kościół. Jakie stanowisko wobec tych osób oraz prezentowanych przez nie poglądów zajmuje Kościół w Polsce? Bardzo jasno i precyzyjnie przedstawia to obszerny i ważny dokument przyjęty ostatnio przez episkopat – Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT” – pisze ks. Paweł Rozpiątkowski w „Niedzieli”.

Przewodnik Katolicki

„Zdecydowanie częściej niż dawniej słyszę w kościele czy w »katolickim internecie«, że Bóg nas powołuje do szczęścia i osobistego spełnienia. W takim myśleniu można się niebezpiecznie zapędzić” – ostrzega Michał Golubiewski OP na łamach „Przewodnika Katolickiego”. „Kościół w Polsce stara się na różne sposoby zatrzymać i zaktywizować mężczyzn. Między innymi odwołuje się do symboliki walki i wojskowości. Co może z tego wyniknąć?” – zastanawia się za to ks. Artur Stopka.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy rozmowę z Anne Applebaum. „Żyjemy w bańkach, znamy inne fakty, mamy kompletnie inne obrazy rzeczywistości. Demokracja w takich warunkach łatwo się psuje” – podkreśla Applebaum. Artur Sporniak pisze z kolei o publikacji portalu OKO.press na temat abp. Grzegorza Rysia. „Polscy hierarchowie wciąż uczą się nowych procedur dotyczących sytuacji oskarżeń biskupów o tuszowanie pedofilii. I przekonują się, że same procedury to za mało” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze