Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Pojawienie się na rynku smartfona zmieniło naszą cywilizację w stopniu większym, niż się dziś wydaje. Do tego czasu media rozpowszechniały informacje zebrane i przygotowane przez dziennikarzy, dziś praktycznie każdy jest nadawcą. Media społecznościowe w błyskawicznym tempie zastępują te tradycyjne. Urządzenie z dostępem do mobilnego internetu stało się w równym stopniu zarówno środkiem masowego przekazu, jak i bronią masowego rażenia” – pisze Piotr Legutko w najnowszym „Gościu Niedzielnym”.

Idziemy

„Nie widzę możliwości rozmowy ze środowiskami LGBT+. Trudno rozmawiać, gdy te same słowa mają odmienne znaczenia” – ostatni dokument episkopatu o LGBT+ komentuje na łamach „Idziemy” ks. prof. Piotr Kiniewicz w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Przeczytamy także o tym, jak Kościół funkcjonuje w sferze medialnej. „Czy stworzenie czasopisma, radia, telewizji lub portalu, które reprezentowałyby cały Kościół w Polsce jest potrzebne? I czy jest w ogóle możliwe?” – analizuje o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy o tym, jak Kościół działa na rzecz ubogich. „Cała Polska zna akcje Caritas, działania warszawskiej Fundacji Kapucyńskiej czy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W miastach widać pomoc świadczoną biednym przez zakony i parafie. Ten obraz nie wyczerpuje jednak charytatywnej mapy Kościoła. Raz na tydzień w dużych miastach tzw. lokalne inicjatywy wydają gorącą zupę biednym, bezdomnym, potrzebującym” – pisze Wojciech Dudkiewicz. Przeczytamy również rozmowę z rzecznikiem KEP, ks. Leszkiem Gęsiakiem SJ.

Przewodnik Katolicki

Piotr Wójcik przekonuje w „Przewodniku Katolickim”, że katolicy mogą i powinni zadbać o świat. „W encyklice Laudato si’ Franciszek nawołuje do zmiany modelu ekonomicznego w kierunku bardziej wspólnotowego. Ważną rolę mogą w tym odegrać parafie. Tym bardziej, że jako katolicy mamy tradycję działań oddolnych”. Tomasz Królak pisze z kolei o kandydatach do kapłaństwa w Polsce. „Pociąga ich raczej stabilna działalność w parafii niż mniej pewna katecheza w szkole. Moralnie nie są zbyt rygorystyczni, a kapłaństwo jest dla nich bardziej okazją do samorozwoju niż drogą służby. Tacy są polscy kandydaci do kapłaństwa” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Przy okazji krytyki, z jaką spotkał się niedawny dokument Episkopatu na temat LGBT, warto przyjrzeć się historycznym meandrom nauczania Kościoła w dziedzinie etyki społecznej” – pisze Józef Majewski w „Tygodniku Powszechnym”. Artur Sporniak pisze za to o Ewie Kusz, której artykuł „Profilaktyka wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim” niespodziewanie spotkał się z cenzurą Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze