Michał Jóźwiak: Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o uniewinnieniu kardynała Georga Pella. „– Kardynał Pell w życiu publicznym Australii zawsze był uosobieniem Kościoła. Skazanie go za tego typu przestępstwa jest w pewnym sensie skazaniem Kościoła katolickiego – mówił Francis Sullivan, szef Komisji Prawdy, Sprawiedliwości i Uzdrowienia, powołanej przez australijski episkopat do badania doniesień o wykorzystywaniu nieletnich. Wypowiedź Sullivana była częścią filmu dokumentalnego telewizji ABC, w którym George’a Pella oskarżono m.in. o molestowanie chłopców w latach 70. i popełnienie pedofilskiego gwałtu w 1996 roku” – pisze Jakub Jałowiczor.

Idziemy

„Rodzina małym Kościołem”. O tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę w naszych rodzinach, kiedy wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące udziału w liturgii, wskazuje na łamach „Idziemy” o. Jacek Salij OP. W tygodniku przeczytamy również o tym, jaka przyszłość polityczna czeka nasz kontynent. „Przyszłością Unii Europejskiej martwi się nie tylko prezydent Francji, ale i papież Franciszek. Co może rozsadzić Unię?” – pisze prof. Kazimierz Dadak.

Niedziela

„Papież Polak przypominał katolickim politykom, że powinni stać na straży zasad naturalnego prawa moralnego, natomiast wszystkich, niezależnie od przynależności partyjnej, przekonywał, że polityka to służba dla osiągnięcia wspólnego dobra” – czytamy w najnowszym numerze „Niedzieli”. Ks. Łukasz Pasternak pisze z kolei o tym, że „można zmarnować komuś życie, a nawet doprowadzić kogoś do śmierci komentarzem lub złośliwym wpisem na Facebooku czy innym portalu społecznościowym”.

Przewodnik Katolicki

„Usługi są jednym z trzech, obok rolnictwa i przemysłu, najważniejszych działów polskiej gospodarki. Przeniesienie tego sektora do internetu wpłynie nie tylko na naszą ekonomię, ale zmieni nas jako konsumentów” – pisze w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Weronika Frąckiewicz. O cyfryzacji w Kościele pisze za to Michał Szułdrzyński.

Tygodnik Powszechny

„Swój dyżur spowiednika miałem we wtorek (przed Wielkanocą). Dwie godziny, jak zawsze. Nikt nie przyszedł. Udało się chyba ludzi przekonać, że nie powinni ryzykować, zadziałały rządowe zakazy. Niektórzy przyjęli do wiadomości, że wystarczy żal doskonały za grzechy, żeby zostały odpuszczone. »Dobrze« – pomyślałem” – mówi w rozmowie z Anną Goc ks. Adam Boniecki. „Codziennie słyszymy komunikaty o liczbie zmarłych. Jeszcze się dają objąć wyobraźnią, jednak jest coś przejmującego w sprowadzaniu tych śmierci do liczb. Jakbyśmy mówili o inwentarzu. Jakby tylko to było ważne, czy liczba ofiar wzrasta, czy maleje. Wymienia się czasem wiek i choroby towarzyszące. A przecież ci ludzie ze swoimi chorobami towarzyszącymi pewnie mogliby żyć jeszcze długo. Okrutne jest to sprowadzanie człowieka do statystyki. Przecież to był czyjś ojciec, matka, zostali jego bliscy” – komentuje konsekwencje pandemii na łamach „Tygodnika Powszechnego” ks. Boniecki, redaktor senior tego pisma.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze