Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Słyszą o różnych złych rzeczach, czasem o przestępstwach, a bywa, że i o zbrodniach, ale nie przekazują tego dalej. Żadne prośby ani groźby nie mogą tego zmienić. To, co słyszą, nie jest w żadnym stopniu ich własnością. To Bóg jest dysponentem tej wiedzy i to ze względu na Niego ludzie otwierają przed nimi dusze” – o tajemnicy spowiedzi pisze na łamach „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak. Ostatnie informacje płynące z Australii są w tym kontekście niepokojące. Parlament tamtejszego stanu Queensland przyjął ustawę zobowiązującą księży do złamania tajemnicy spowiedzi, jeśli podczas sprawowania sakramentu pojednania otrzymają informacje na temat seksualnego wykorzystania dzieci. Kapłanowi, który nie dopełni tej powinności, grozi kara trzech lat więzienia.

Idziemy

„Co ma wspólnego homoseksualizm z pedofilią, jak ten problem wpisuje się w trwającą wojnę cywilizacji oraz dlaczego instytucje Kościoła same sobie z tym problemem poradzić nie mogą?” – komentuje o. Dariusz Kowalczyk SJ na łamach „Idziemy”. „Marzy mi się, żeby w sprawie ochrony dzieci podejrzanych już w fazie prenatalnej o obciążenie zespołem Downa prezes PiS miał tyle samo determinacji, co w walce ochronę norek” – pisze z kolei ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” tematem numer jeden jest św. o. Pio. „Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne?” – Ireneusz Korpyś rozmawia o włoskim świętym z bratem Romanem Ruskiem. O roli i znaczeniu mediów katolickich pisze za to redaktor naczelny czasopisma, ks. Jarosław Grabowski. „Od mediów katolickich zawsze powinno się wymagać więcej, bo nie są one medialnym fast foodem” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Ideologia singli nie istnieje. Troska o małżeństwa i rodziny nie może przerodzić się w odrzucanie tych, którzy małżeństwa nie zawarli” – pisze na łamach „Przewodnika Katolickiego” Monika Białkowska. Ks. Andrzej Draguła i Zbigniew Nosowski zastanawiają się natomiast nad tym, jak powinien wyglądać dialog. „Dla jednych to istotna postawa człowieka wierzącego, dla innych synonim wyprzedawania kluczowych treści wiary, braku krytycyzmu, naiwności, utraty tożsamości, a czasami wręcz zdrady. Czym rzeczywiście jest? Czym być powinien?” – zastanawiają się autorzy tekstu.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy tekst Edwarda Augustyna o tym, jak pandemia wpłynęła na Kościół. „Włochy jako pierwsze w Europie doświadczyły, i to w wyjątkowo ostrej postaci, strachu, bezradności i śmierci. Włoski Kościół jako pierwszy poznał, co znaczy pozbawić religię wymiaru wspólnotowego i sprowadzić do form indywidualnych, wcześniej uważanych za drugorzędne. A Franciszek jako pierwszy papież – przynajmniej w najnowszej historii – został pozbawiony bezpośredniego kontaktu z wiernymi” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze